• 2017-02-08

Moskiewski Teatr.doc wystąpi w TR Warszawa

Zbuntowany, szykanowany przez władze Teatr.doc z Moskwy przyjeżdża do Warszawy. Znany z radykalnych, politycznych przedstawień rosyjski zespół pokaże w TR Warszawa dwa dokumentalne spektakle: 24+ – rzecz o relacjach intymnych – oraz Wojna blisko – przedstawienie nawiązujące do wojny w Donbasie. Organizatorami pokazów są Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia i TR Warszawa.

Teatr.doc (źródło: materiały prasowe teatru)

Teatr.doc (źródło: materiały prasowe teatru)

Teatr.doc jest niezależnym rosyjskim teatrem, założonym w 2001 roku w Moskwie przez grupę reżyserów, dramatopisarzy i aktorów na czele z Eleną Greminą i Michaiłem Ugarowem. Zespół specjalizuje się w sztukach dokumentalnych, poruszających najbardziej kontrowersyjne sprawy z życia publicznego: od katastrofy okrętu podwodnego Kursk przez atak terrorystyczny w Biesłanie po plagę alkoholizmu w Rosji.

Mottem zespołu jest hasło „Teatr, w którym nie grają”. Materiał do dokumentalnych sztuk twórcy czerpią z wywiadów z uczestnikami wydarzeń, blogów, internetowych wpisów. Rozmawiają z kobietami odsiadującymi wyroki za zbrodnie z namiętności i z pozbawionymi pracy górnikami, z gwiazdami skandalizujących programów telewizyjnych i emigrantami z Mołdawii, którzy żyją na ulicach Moskwy. Czasem widzowie sami przynoszą do teatru swoje historie: tak było ze spektaklem 89-93 (Squaty) – spektakle o rosyjskich skłotersach z przełomu lat 80. i 90.

Najgłośniejsze w ostatnich latach premiery teatru to Godzina osiemnaście – wstrząsająca historia Sergieja Magnitskiego, prawnika, który aresztowany pod spreparowanymi zarzutami, zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach w więzieniu w Moskwie, Sprawa Błotna – o procesach demonstrantów z placu Błotnego w Moskwie, aresztowanych i skazanych w 2012 roku i Dwóch w Twoim domu – o białoruskim opozycjoniście Władimirze Nieklajewie, zatrzymanym w areszcie domowym w Mińsku po wyborach prezydenckich w 2010 roku.

Zespół nie dostaje publicznych dotacji, jego działalność finansowana jest wyłącznie ze zbiórek i sprzedaży biletów. Z powodu spektakli, krytykujących rzeczywistość putinowskiej Rosji teatr stał się obiektem prześladowań. Zespół dwukrotnie pozbawiono siedziby w centrum Moskwy, w grudniu 2014 roku policja przerwała pokaz filmu o kijowskim Majdanie, rok później dyrektorka teatru Elena Gremina była przesłuchiwana w prokuraturze.

Program:

24+
8 lutego, godz. 19.00
Tekst: Michaił Ugarow / Maksima Kuroczkina
Reżyseria: Michaił Ugarow

Występują:

Anton Ilin / Aleksej Ljubimov: Mąż
Anastazja Slonina: Żona
Nikolaj Mulakov: Kochanek
Marina Ganach: Była“ męża – Liza Vitkovskaja
Daria Bashkirova: „Była“ kochanka

Miłość bez granic jako próba utopii. Dorosła rozmowa o intymnych relacjach. Klasyczny miłosny trójkąt zmienia się w eksperyment, polegający na ustanowieniu nowego światowego porządku. Mąż, żona i kochanek znaleźli się w sytuacji, w której nie mogą odmówić drugiej osobie i próbują z tym żyć. Miłość i niechęć, relacje i seks, byli i obecni, próby zrozumienia siebie i świata, próby znalezienia kruchej równowagi. Spektakl składa się m. in. z monologów młodych aktorów, wykorzystujących prawdziwe wątki z ich biografii.

Wojna blisko
9 lutego, godz. 19.00
Tekst: Dmitrij Bel, Elena Gremina, Mark Ravenhill
Reżyseria: Elena Gremina

Występują: Konstantin Kozhevnikov, Nikolaj Mulakov, Grigorij Perel.

Pierwsza część spektaklu oparta jest na dzienniku mieszkańca Ługańska we wschodniej Ukrainie, zajętego przez prorosyjskich separatystów w 2014 roku. Tekst przedstawienia opisuje dwa lata z życia miasta, znajdującego się w strefie konfliktu. Dwie pozostałe części to monolog brytyjskiego dramatopisarza Marka Ravenhilla Wasze głosy o wojnie w Syrii, manipulacji i praniu mózgów oraz Zaręczyny Eleny Greminy – dokumentalny projekt oparty na materiałach z procesu Ołeha Sencowa, ukraińskiego reżysera filmowego i działacza Majdanu, aresztowanego na Krymie przez rosyjski FSB w 2014 roku i skazanego na 20 lat ciężkiego więzienia za przygotowanie zamachów terrorystycznych, m. in. próbę wysadzenia pomnika Lenina.

9 lutego, godz. 20.30Rzeczywistość nieprzedstawiona.Współczesny teatr dokumentalny w Polsce i Rosji | DEBATA

Jakie jest miejsce teatru non-fiction na tle innych dziedzin sztuki? Jaką misję ma do odegrania w Polsce i Rosji? Jakie ograniczenia stoją przed twórcami dokumentalnych spektakli? Ile jest prawdy, a ile fikcji w teatrze dokumentu? O roli teatru dokumentalnego i perspektywach jego rozwoju będą dyskutować twórcy i eksperci z Polski i Rosji: współzałożycielke i dyrektorzy Teatru.doc – Elena Gremina (reżyserka) i Michaił Ugarow – (reżyser, dramaturg) oraz reżyserka Aleksandra Jakubczak. Rozmowę prowadzi Roman Pawłowski. Wstęp wolny.

Teatr.doc, 24+, Wojna blisko
8 i 9 lutego 2017 roku, godz 19.00
TR Warszawa

Dodaj komentarz