• 2017-02-08

Polska według Michała Szlagi

Wystawa Polska jest efektem przeszło 10 lat pracy Michała Szlagi. To tysiące zdjęć, które składają się na swoisty pamiętnik z podróży fotografa przez tytułową krainę. Na wystawie, która zaczyna się 10 lutego w Galerii Instytut Fotografii Fort będzie można zobaczyć 300 zdjęć artysty.

Fot. Michał Szlaga (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Michał Szlaga (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zdjęcia składające się na cykl Polska były robione przy okazji, spontanicznie, z perspektywy podglądacza. Mimo, że Szlaga fotografował bohaterów swoich zdjęć w chwilach, w których zupełnie się tego nie spodziewali, jego celem nie było szukanie sensacji czy ośmieszanie sportretowanych osób, ale odnajdywanie w ich gestach i wyrazie twarzy pewnych uniwersalnych emocji.

Wbrew wyrywkowej formie zdjęcia składające się na wystawę tworzą spójną estetycznie całość. Na pozór przypadkowe kadry z podróży układają się z jednej strony w opowieść o Polsce, z drugiej – wychodząc poza warstwę dokumentalną – są zapisem poszukiwania piękna w codzienności i banalności.

Michał Szlaga ogląda Polskę z perspektywy pociągu, z samochodu, czy jako przechodzień – rzadko jest uczestnikiem zdarzeń, ale niemal zawsze potrafi podejść bardzo blisko tego, co go interesuje. Ta Polska jest słodko-gorzka: przaśna i kiczowata, ale zarazem autoironiczna lub pogrążona w refleksyjnej zadumie

Kurator: Krzysztof Miękus

Michał Szlaga – urodził się w 1978 roku, jest absolwentem oraz wykładowcą na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się fotografią i wideo. Debiutował serią inscenizowanych autoportretów pod tytułem What made me?. Systematycznie dokumentuje polską rzeczywistość (Reality/ 2007, Prostytutki/ 2010). W latach 2000–2013 zajmował się fotografowaniem Stoczni Gdańskiej – na słynny już projekt Stocznia składają się fotografie dokumentujące ostatnie lata Stoczni Gdańskiej. W grudniu 2016 roku do kolekcji paryskiego Centrum Pompidou trafił cały projekt Stocznia. W 2015 razem z malarzem Tomkiem Kopcewiczem rozpoczął projekt Odyseja.

Fot. Michał Szlaga (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Michał Szlaga (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Szlaga, Polska
Wernisaż: 10 lutego 2017 roku, godz. 19.30
Wystawa potrwa do 9 kwietnia 2017 roku
Oprowadzanie autorskie: 11 i 12 lutego 2017 roku, godz. 14.00
Instytut Fotografii Fort w Warszawie

Dodaj komentarz