• 2017-02-08

W 2018 roku Kraków i Katowice będą gospodarzami Kongresu Sieci Miast Kreatywnych UNESCO

W 2018 dwa polskie Miasta Kreatywne UNESCO – Kraków i Katowice – połączą siły, by wspólnie pełnić rolę gospodarza prestiżowego Kongresu Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. 450 delegatów z blisko 200 miast rozsianych po całym świecie, obrady, sesje, plany i istotne decyzje – to wszystko będzie miało miejsce w Polsce w czerwcu 2018 roku.

Kraków i Katowice gospodarzami Kongresu Sieci Miast Kreatywnych UNESCO 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kraków i Katowice gospodarzami Kongresu Sieci Miast Kreatywnych UNESCO 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Coroczne obowiązkowe dla członków Sieci Miast Kreatywnych UNESCO Kongresy gościły dotychczas m.in. w chińskim Chengdu, japońskiej Kanazawie czy szwedzkim Östersund. To, co wyróżnia przyszłoroczny Kongres, to wspólne działania Krakowa Miasta Literatury UNESCO i Katowic Miasta Muzyki UNESCO na rzecz organizacji tego prestiżowego wydarzenia. To dzięki połączeniu sił „Krakowice” wygrały rywalizację o miano gospodarza z takim miastami jak Suzhou w Chinach czy Fabriano we Włoszech.

Podczas tygodniowego pobytu w Polsce delegaci Sieci będą uczestniczyć w formalnych obradach dotyczących między innymi strategii rozwoju Miast Kreatywnych, spotkaniach podgrup (film, muzyka, literatura, media arts, dizajn, gastronomia, rzemiosło i sztuka ludowa). Nie zabraknie również spotkań Komitetów Sterujących. To szczególnie istotne, gdyż Komitetowi Sterującemu Miast Literatury od 2014 roku przewodniczy Kraków. Poszczególne miasta zaprezentują zrealizowane projekty i podzielą się dobrymi praktykami.

To nie przypadek, że Kongres odbędzie się w czerwcu. W tym czasie zarówno w Krakowie, jak i w Katowicach odbywają się ważne wydarzenia kulturalne – Festiwal Miłosza oraz Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków. Obydwa miasta zostaną oficjalnie przedstawione jako gospodarz podczas tegorocznego Kongresu Miast Kreatywnych, który odbędzie się we francuskim Enghiens-les-Bains.

Sieć Miast Kreatywnych (Creative Cities Network) to program UNESCO utworzony w 2004 celem promowania praktyk współpracy pomiędzy miastami, które opierają swój rozwój na różnych dziedzinach gospodarki kreatywnej. UNESCO przyznaje tytuły Miasta Kreatywnego w 7 dziedzinach: literatura, muzyka, film, sztuki wizualne, design, rzemiosło i sztuka ludowa oraz gastronomia. Uczestnictwo w programie wiąże się nie tylko z prestiżem i szansą na budowanie wizerunku miast w oparciu o wybrane dziedziny, ale również z możliwością stworzenia własnego programu wzmacniania lokalnych środowisk twórczych i wymiany wiedzy między miastami z całego świata.

Ogłoszenie Krakowa i Katowic gospodarzami Kongresu Sieci Miast Kreatywnych UNESCO
8 lutego 2017 roku

Dodaj komentarz