• 2017-02-08

Anna Maria Jopek ocala polskie tanga

Po podróżach w głąb muzyki japońskiej (Haiku) i luzofońskiej (Sobremesa) Anna Maria Jopek śpiewa po polsku z Kubańczykami Gonzalo Rubalcabą. 3 lutego odbyła się premiera płyty Minione.

Anna Maria Jopek, Gonzalo Rubalcaba, „Minione” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Anna Maria Jopek, Gonzalo Rubalcaba, „Minione” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Najnowszy album Anny Marii Jopek to wskrzeszenie najpiękniejszych przedwojennych polskich tang. Płyta powstała w kooperacji z kubańskim trio jednego z największych pianistów improwizujących naszych czasów – Gonzalo Rubalcabą.

Spośród siedmiuset przesłuchanych tang i boler artyści wspólnie wybrali te, które inspirowały i poruszały ich najbardziej. Wśród nich znalazły się m.in. melodie doskonale rozpoznawalne także dzisiaj: Ta Ostatnia Niedziela, Miasteczko Bełz czy Rebeka, ale również te zapomniane, na nowo zaaranżowane i powołane do życia przez międzynarodowy zespół.

Artyści pomimo różnic kulturowych i innego dziedzictwa muzycznego byli wyjątkowo zgodni przy wyborze repertuaru na tę wyjątkową płytę. Okazuje się, że przedwojenne polskie szlagiery mogą być pomostem pomiędzy kulturami: polską, kubańską, żydowską, argentyńską i amerykańską.

Kiedy pracuję z muzykami z różnych od mojej tradycji muzycznych, zawsze zachwyca mnie ich inność. To co wnoszą w nagrania staje się moim duchowym bogactwem. Zdumiewa ogrom piękną i prawdy na skrzyżowaniu kultur i ludzkich wrażliwości. Muzyka jest językiem jedności. Nic tak nie łączy ludzi, nie ma nic bardziej kosmopolitycznego od niej. Lwia część materiału na płytę powstała w apartamentowcu przy Placu Grzybowskim w samym sercu Warszawy, skąd rozciąga się jeden z najbardziej zapierających dech widoków na stolicę. Na to co nowe i co minione w tym mieście, a jednak wciąż obecne w sercach i życiu mieszkających tu ludzi – mówi Anna Maria Jopek.

Anna Maria Jopek & Gonzalo Rubalcaba, Minione
Premiera: 3 lutego 2017 roku
Universal Music Polska

Dodaj komentarz