Milan Sokol i Dawid Ryski w Galerii Białej

Wystawa Milana Sokola prezentowana jest w Galerii Białej w Lublinie po raz pierwszy. Obejmuje dwa wyraziste wątki wybrane z dorobku słowackiego artysty. Dawid Ryski zaprezentuje zaś cały przekrój swojej twórczości na wystawie pod tytułem 1982.

Milan Sokol (źródło: materiały prasowe organizatora)

Milan Sokol (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwszy wątek dotyczy cyklu pt. Kartki makatki, który powstał 15 lat temu. Pokazane zostały 248 grafiki (w formacie pocztówki), które są kompilacją druku wypukłego (najstarszej techniki graficznej) i autorskich stempli. Ilość prac przekłada się na mnogość motywów w ich multiplikacjach – od przedmiotów, roślin, zwierząt, ornamentów, symboli, hybryd, napisów – po portrety artystów. Druga część prezentacji obejmuje prace z cyklu Recyklizacja 2012–2015. Tworzywem tych obrazów są aluminiowe, zużyte opakowania. Poprzez zastosowanie techniki plecionki tworzą one efekt pulsujących tkanin, wielobarwnych kolaży i amorficznych mozaik.

Zarówno prace na papierze, jak i te z metalu, powstawały w żmudnym, długotrwałym, manualnym i pracochłonnym procesie. Działanie Sokola nie jest wyłącznie gestem artystycznym, lecz również interwencją społeczną, która wpisuje się w ekologiczny etos recyklingu. Artysta przewrotnie komentuje zastaną rzeczywistość. Mieszając techniki artystyczne i sięgając po zużyte i wszechobecne puszki po piwie i napojach w sposób krytyczny odnosi się do konsumeryzmu, reklamy, globalizacji i kryzysu kultury.

Milan Sokol – urodził się w 1952 roku, jest absolwentem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w pracowni prof. Witolda Chomicza oraz prof. Franciszka Bunscha). Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych. Uczestniczył w ponad 80 wystawach międzynarodowych w 23 krajach świata oraz w licznych plenerach i sympozjach, związanych z tematyką graficzną. Jest profesorem w Katedrze Wychowania Artystycznego Wydziału Pedagogiki na Uniwersytecie Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy.

Dawid Ryski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dawid Rylski (źródło: materiały prasowe organizatora

Wystawa Dawida Ryskiego nosi tytuł 1982 – jest to zarówno rok urodzenia artysty, znamię zainteresowań ówczesnego pokolenia, które go ukształtowało, ale także liczba tak duża, że sumuje wszystkie prace, jakie artysta stworzył do tej pory oraz projekty, w które się zaangażował. To pierwsza tak duża indywidualna wystawa Ryskiego, na której zobaczymy całe spektrum jego twórczości, począwszy od plakatów, okładek płyt, czasopism, książek, przez ilustracje prasowe, gadżety, nadruki na t-shirtach i deskorolkach aż po realizacje monumentalnych murali.

Dawid Ryski – urodził się w 1982 w Starachowicach, artysta rysownik, grafik, ilustrator, muzyk. Znany również jako Talkseek. Z wykształcenia architekt krajobrazu. Razem z żoną Anulą Ryską tworzy kolektyw rysowników Pinata Unique. Perkusista w zespołach The Feral Trees i Hidden World. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych, przeglądach designu oraz miał kilka wystaw indywidualnych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Mieszka i pracuje w Puławach.

Milan Sokol
Dawid Ryski. 1982
Od 3 lutego do 3 marca 2017 roku
Galeria Biała w Lublinie

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR