• 2017-02-07

Bohuslav Fuchs. Wystawa z okazji 120. rocznicy urodzin architekta

Do końca marca w Muzeum Architektury we Wrocławiu można oglądać wystawę poświęconą jednemu z najbardziej znanych czeskich architektów XX wieku. Bohuslav Fuchs. Wystawa z okazji 120. rocznicy urodzin architekta to zestawienie 13 najważniejszych realizacji jego projektów.

Hotel Avion, proj. Bohuslav Fuchs (źródło: materiały prasowe organizatora)

Hotel Avion, proj. Bohuslav Fuchs (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wśród najważniejszych realizacji projektów Bohuslava Fuchsa znalazł się: hotel Avion, urząd pocztowy przy stacji kolejowej, akademik im. Masaryka, łaźnię miejską, bank morawski, salę ceremonialną przy cmentarzu, pawilon miasta Brna, willę Tesařa, niemiecką szkołę podstawową, kawiarnię Zemana i regionalne dowództwo wojskowe w Brnie oraz kąpielisko Zelená žaba.

Każdy panel wystawy jest dwustronny i podświetlany od wewnątrz. Na panelach znajdują się rysunki projektów, fotografie zrealizowanego obiektu oraz komentarz autorstwa czołowych czeskich architektów. Projekty hotelu Avion oraz pawilonu miasta Brna są zaprezentowane również w formie makiet. Uzupełnieniem wystawy jest film o Bohuslavie Fuchsie, zrealizowany dla Czeskiej Telewizji.

Moravian Bank, proj. Fuchs i Wiesner (źródło: materiały prasowe organizatora)

Moravian Bank, proj. Fuchs i Wiesner (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bohuslav Fuchs to jeden z najbardziej znanych za granicą czeskich architektów XX wieku. Architekt, urbanista, teoretyk, artysta plastyk i nauczyciel, nierozerwalnie złączony z modernizmem w Brnie, swoją karierę rozpoczął studiami na ASP w Pradze. Studiował pod kierownictwem Jana Kotěry, w którego pracowni został później zatrudniony. W roku 1922 Fuchs osiadł na stałe w Brnie. W latach 1938-1958 był wykładowcą na szkołach wyższych w Brnie i Zlínie, gdzie wychował kolejne pokolenie czeskich architektów. Był członkiem wielu międzynarodowych organizacji zrzeszających architektów, m.in. członkiem honorowym RIBA w Londynie i stałym delegatem CIAM. Jego projekty stanowiły kamienie milowe w rozwoju czechosłowackiej architektury i do dziś są doskonałymi przykładami tego, jak modernistyczna architektura pracuje z przestrzenią i materią. Niektóre budynki autorstwa Bohuslava Fuchsa (hotel Avion czy pawilon miasta Brna) do dziś stanowią wizytówkę Brna.

Bohuslav Fuchs. Wystawa z okazji 120. rocznicy urodzin architekta
Od 19 stycznia do 31 marca 2017 roku
Autorzy wystawy: Martin Enev, Gabriel Kurtis, Martin Polák, Pavel Jirásek
Polska edycja: Czeskie Centrum w Warszawie
Muzeum Architektury we Wrocławiu

Dodaj komentarz