Spotkanie z Zuzanną Janin o wideo instalacji Majka z Filmu

Projekt wideo Zuzanny Janin Majka from the Movie (2009–2012) powstał na bazie kultowego serialu Szaleństwo Majki Skowron w reżyserii Stanisława Jędryki, emitowanego przez TVP w latach 70.

Fot. Bartek Bajerski MNW (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Bartek Bajerski MNW (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt Janin to wizja niekończącej się podróży głównej bohaterki. Narracja tego współczesnego serialu zbudowana jest w dużej mierze z fragmentów filmów i materiałów archiwalnych, których początkową cezurą jest 1968 rok. Artystka przyjmuje za punkt wyjścia serialową historię, która opiera się na pokoleniowym konflikcie pomiędzy ojcem a dorastającą córką, wskutek którego Majka – grana przez Janin nastolatkę – ucieka z domu i spędza lato na Mazurach, gdzie zaprzyjaźnia się z pomagającym jej chłopcem. W scenach nakręconych współcześnie pojawia się druga Majka (2009–2012), w którą wcieliła się córka Janin, Mel Baranowska. Sceny z jej udziałem artystka wmontowała w nagrania archiwalne. Nowa Majka jest odniesieniem do pierwowzoru, jak i rozbudowaną metaforą Janin jako twórczyni filmów. Artystka akcentuje w ten sposób własne przeżycia i uniwersalizuje je, zderzając z pamięcią zbiorową, obrazami historii powszechnej oraz współczesnymi problemami społecznymi i politycznymi.

Zuzanna Janin – rzeźbiarka, autorka instalacji, wideo instalacji, fotografii i działań performatywnych. Studiowała na ASP w Warszawie, stypendystka École Cantonale d’Art du Valais, Sierre. Doktorat obroniła na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się tematyką miejsca, pamięci i czasu oraz problemem wykluczenia i nieobecności. Głównym motywem jej prac jest konceptualne podejście do wizualizacji procesów, zmian, porównań, ciągłości, tego co „pomiędzy”.

Spotkanie z Zuzanną Janin na pokazie Bezcenne. Nabytki Muzeum Narodowego w Warszawie
5 lutego 2017 roku, godz. 12.00
Muzeum Narodowe w Warszawie

Dodaj komentarz