Nowe wystawy w Galerii Bielskiej

W lutym Galeria Bielska BWA zaprasza na trzy wystawy: Joanny Pawlik, Bartłomieja Otockiego oraz Marty Fonferek.

Joanna Pawlik, kadr z filmu „Piosenka”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Pawlik, kadr z filmu „Piosenka”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Pawlik pokaże swoje prace video, a Bartłomiej Otocki obrazy. Filmy Joanny Pawlik to możliwość wejścia w świat niepełnosprawnych i przekonania się, jak bardzo jest on twórczy i odważny. Obrazy Bartłomieja Otockiego mogą zaskoczyć i zaniepokoić, są próbą uchwycenia niedostrzegalnych zapowiedzi katastrofy, niemych źródeł instynktownych lęków, których doświadcza niemal każdy człowiek. Uzupełnieniem będzie wernisaż obrazów Marty Fonferek – uczestniczki warsztatów terapeutycznych w Środowiskowym Domu Samopomocy Podkowa w Bielsku-Białej, który tą wystawą zainauguruje jubileusz 20-lecia istnienia.

Bohaterami filmów, tworzących wystawę Joanny Pawlik, są m.in. niepełnosprawni uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej Fundacji Artes w Krakowie. Swobodnie, bez skrępowania obecnością kamery, opowiadają o swoich przeżyciach i pragnieniach, rozmawiają, śpiewają, wyrażają emocje. Widz może skupić uwagę tylko na występujących osobach i wypowiadanych przez nie słowach. Prosta sceneria, zbliżenia twarzy, podkreślają wagę wypowiedzi, cielesność postaci.

Tytuł wystawy − Czy to jest nierealny taki plan? zaczerpnięto z tekstu piosenki Wiktora Okroja, jednego z podopiecznych Fundacji Artes. – „Stawia on pytania o możliwość realizacji planów, rozwijania zainteresowań, spełnienia marzeń, zaspokojenia potrzeb emocjonalnych i twórczych osób niepełnosprawnych, a także pytania o to, czy możliwe jest przełamanie barier społecznych i mentalnych „pełno- i niepełnosprawnych” na płaszczyźnie sztuki? ”− wyjaśnia Agnieszka Żechowska, kuratorka pierwszej odsłony wystawy Czy to jest nierealny taki plan przygotowanej wspólnie przez Galerię Supermarket Sztuki i Galerię Wizytującą we wrześniu 2016 roku.

Joanna Pawlik − urodzona w 1974 roku, mieszka i pracuje w Krakowie. Absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa. Doktorantka Wydziału Sztuki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią oraz wideo. Twórczość Joanny Pawlik oscyluje pomiędzy zagadnieniami społecznych mechanizmów wykluczenia a osobistymi przestrzeniami odczuwania.  W ostatnich latach specyfiką twórczości Joanny Pawlik jest współpraca z artystami amatorami, z którymi realizuje swoje projekty: wystawy, koncerty/performanse, m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w 2016 roku.

Premierowy pokaz obrazów Bartłomieja Otockiego z najnowszego cyklu − Zostało mniej czasu, niż się wydaje − związany ze zdarzeniami, zjawiskami, czy stanami, które w sposób nieoczywisty sygnalizują zbliżającą się katastrofę i budzą podświadomy lęk o przyszłość. Przedstawione na płótnach m.in. złamane skrzydło wentylatora, zepsuta żarówka, samochody zatopione w deszczu lub śniegu sugerują niepokojący bezwład.

Malarstwo Bartłomieja Otockiego charakteryzuje miękkie modelowanie niwelujące krawędzie, monochromatyczny kolor, powściągliwość w szczegółach, zaskakujący dobór tematu – wyjaśnia Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA.

Bartłomiej Otocki – urodził się w 1978 roku w Łodzi. Dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni prof. Ryszarda Hungera na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (2003); doktorat na Wydziale Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (2011); habilitacja na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2014). W latach 2003–2012 pracował jako asystent, następnie adiunkt w pracowni malarstwa i rysunku na Wydziale Tkaniny i Ubioru łódzkiej ASP. Od 2012 roku prowadzi Pracownię Obrazu na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, od 2014 roku pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego.

Bartłomiej Otocki, bez tytułu, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bartłomiej Otocki, bez tytułu, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marta Fonferek, 36-letnia bielszczanka, jest uczestniczką terapeutycznych warsztatów artystycznych prowadzonych w Środowiskowym Domu Samopomocy Podkowa w Bielsku-Białej. Malarstwo Marty Fonferek − artystki amatorki, jest pełne soczystych barw, roślin, zwierząt i ludzi o wyrazistych rysach twarzy, tworzących przyjazny, ciekawy świat. Marta Fonferek zaczęła malować w wieku 20 lat. Tematyka jej prac zmieniała się. Najpierw były to nawiązania do dzieł dawnych mistrzów, następnie odniesienia do natury i obrazy ze świata fantazji.

Wernisaż malarstwa Marty Fonferek w Klubokawiarni Aquarium w Galerii Bielskiej BWA inauguruje obchody 20-lecia Środowiskowego Domu Samopomocy Podkowa w Bielsku-Białej, który udziela pomocy osobom w kryzysie zdrowia psychicznego. Przez 20 lat, z różnorodnych form terapii w ośrodku skorzystało 240 mieszkańców Bielska-Białej. Prace uczestników zajęć, pokazywane na wystawach, kiermaszach i poprzez wydawnictwa, pomagają zmieniać stereotypy na temat osób z chorobami psychicznymi.

Joanna Pawlik. Czy to jest nierealny taki plan?
Bartłomiej Otocki. Zostało mniej czasu, niż się wydaje
Od 3 lutego do 5 marca 2017 roku
Galeria Bielska BWA

Marta Fonferek. Malarstwo
Od 3 do 6 lutego 2017 roku
Klubokawiarnia Aquarium, Galeria Bielska BWA

Dodaj komentarz