Nowe wystawy w Galerii Bielskiej

W lutym Galeria Bielska BWA zaprasza na trzy wystawy: Joanny Pawlik, Bartłomieja Otockiego oraz Marty Fonferek.

Joanna Pawlik, kadr z filmu „Piosenka”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Pawlik, kadr z filmu „Piosenka”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Pawlik pokaże swoje prace video, a Bartłomiej Otocki obrazy. Filmy Joanny Pawlik to możliwość wejścia w świat niepełnosprawnych i przekonania się, jak bardzo jest on twórczy i odważny. Obrazy Bartłomieja Otockiego mogą zaskoczyć i zaniepokoić, są próbą uchwycenia niedostrzegalnych zapowiedzi katastrofy, niemych źródeł instynktownych lęków, których doświadcza niemal każdy człowiek. Uzupełnieniem będzie wernisaż obrazów Marty Fonferek – uczestniczki warsztatów terapeutycznych w Środowiskowym Domu Samopomocy Podkowa w Bielsku-Białej, który tą wystawą zainauguruje jubileusz 20-lecia istnienia.

Bohaterami filmów, tworzących wystawę Joanny Pawlik, są m.in. niepełnosprawni uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej Fundacji Artes w Krakowie. Swobodnie, bez skrępowania obecnością kamery, opowiadają o swoich przeżyciach i pragnieniach, rozmawiają, śpiewają, wyrażają emocje. Widz może skupić uwagę tylko na występujących osobach i wypowiadanych przez nie słowach. Prosta sceneria, zbliżenia twarzy, podkreślają wagę wypowiedzi, cielesność postaci.

Tytuł wystawy − Czy to jest nierealny taki plan? zaczerpnięto z tekstu piosenki Wiktora Okroja, jednego z podopiecznych Fundacji Artes. – „Stawia on pytania o możliwość realizacji planów, rozwijania zainteresowań, spełnienia marzeń, zaspokojenia potrzeb emocjonalnych i twórczych osób niepełnosprawnych, a także pytania o to, czy możliwe jest przełamanie barier społecznych i mentalnych „pełno- i niepełnosprawnych” na płaszczyźnie sztuki? ”− wyjaśnia Agnieszka Żechowska, kuratorka pierwszej odsłony wystawy Czy to jest nierealny taki plan przygotowanej wspólnie przez Galerię Supermarket Sztuki i Galerię Wizytującą we wrześniu 2016 roku.

Joanna Pawlik − urodzona w 1974 roku, mieszka i pracuje w Krakowie. Absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa. Doktorantka Wydziału Sztuki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią oraz wideo. Twórczość Joanny Pawlik oscyluje pomiędzy zagadnieniami społecznych mechanizmów wykluczenia a osobistymi przestrzeniami odczuwania.  W ostatnich latach specyfiką twórczości Joanny Pawlik jest współpraca z artystami amatorami, z którymi realizuje swoje projekty: wystawy, koncerty/performanse, m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w 2016 roku.

Premierowy pokaz obrazów Bartłomieja Otockiego z najnowszego cyklu − Zostało mniej czasu, niż się wydaje − związany ze zdarzeniami, zjawiskami, czy stanami, które w sposób nieoczywisty sygnalizują zbliżającą się katastrofę i budzą podświadomy lęk o przyszłość. Przedstawione na płótnach m.in. złamane skrzydło wentylatora, zepsuta żarówka, samochody zatopione w deszczu lub śniegu sugerują niepokojący bezwład.

Malarstwo Bartłomieja Otockiego charakteryzuje miękkie modelowanie niwelujące krawędzie, monochromatyczny kolor, powściągliwość w szczegółach, zaskakujący dobór tematu – wyjaśnia Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA.

Bartłomiej Otocki – urodził się w 1978 roku w Łodzi. Dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni prof. Ryszarda Hungera na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (2003); doktorat na Wydziale Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (2011); habilitacja na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2014). W latach 2003–2012 pracował jako asystent, następnie adiunkt w pracowni malarstwa i rysunku na Wydziale Tkaniny i Ubioru łódzkiej ASP. Od 2012 roku prowadzi Pracownię Obrazu na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, od 2014 roku pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego.

Bartłomiej Otocki, bez tytułu, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bartłomiej Otocki, bez tytułu, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marta Fonferek, 36-letnia bielszczanka, jest uczestniczką terapeutycznych warsztatów artystycznych prowadzonych w Środowiskowym Domu Samopomocy Podkowa w Bielsku-Białej. Malarstwo Marty Fonferek − artystki amatorki, jest pełne soczystych barw, roślin, zwierząt i ludzi o wyrazistych rysach twarzy, tworzących przyjazny, ciekawy świat. Marta Fonferek zaczęła malować w wieku 20 lat. Tematyka jej prac zmieniała się. Najpierw były to nawiązania do dzieł dawnych mistrzów, następnie odniesienia do natury i obrazy ze świata fantazji.

Wernisaż malarstwa Marty Fonferek w Klubokawiarni Aquarium w Galerii Bielskiej BWA inauguruje obchody 20-lecia Środowiskowego Domu Samopomocy Podkowa w Bielsku-Białej, który udziela pomocy osobom w kryzysie zdrowia psychicznego. Przez 20 lat, z różnorodnych form terapii w ośrodku skorzystało 240 mieszkańców Bielska-Białej. Prace uczestników zajęć, pokazywane na wystawach, kiermaszach i poprzez wydawnictwa, pomagają zmieniać stereotypy na temat osób z chorobami psychicznymi.

Joanna Pawlik. Czy to jest nierealny taki plan?
Bartłomiej Otocki. Zostało mniej czasu, niż się wydaje
Od 3 lutego do 5 marca 2017 roku
Galeria Bielska BWA

Marta Fonferek. Malarstwo
Od 3 do 6 lutego 2017 roku
Klubokawiarnia Aquarium, Galeria Bielska BWA

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR