Stasiuk we Wsoli, Sznajderman w Radomiu

Andrzej Stasiuk i Monika Sznajderman. Dwa spotkania i dwie interesujące rozmowy o literaturze. Pierwsza 5 lutego we Wsoli w Muzeum Witolda Gombrowicza, druga dzień później w Bibliotece Miejskiej w Radomiu.

Andrzej Stasiuk, fot. E. Witkowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Stasiuk, fot. E. Witkowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem to kolejne wydarzenie z cyklu AS PiK: Pisarz i krytyk, w którym z wybitnymi piszącymi literaturę spotykają się wybitni piszący o literaturze. Punktem wyjścia rozmowy, którą poprowadzi Jarosław Klejnocki – poeta, krytyk i historyk literatury, dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza – będzie najnowsza książka Stasiuka zatytułowana Osiołkiem.

Następnego dnia w gościnnej Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu z Moniką Sznajderman, współzałożycielką Wydawnictwa Czarne, antropologiem kultury i pisarką, o jej Fałszerzach pieprzu porozmawia Tomasz Tyczyński.

Ta poruszająca książka to próba opisania – i odzyskania – rodzinnej przeszłości, a także mocne i zarazem dyskretne świadectwo uczuć rodzinnych.

To nie jest książka historyczna. To książka o pamięci. A właściwie o dwóch pamięciach, które się w żadnym miejscu nie spotykają. I o losach, które od stuleci toczyły się równolegle, nigdy razem. Losach moich dwóch rodzin – polskiej i żydowskiej – pisze Monika Sznajderman.

Jeden z rozdziałów książki opowiada o radomskich korzeniach tej żydowskiej rodziny. I o spotkaniu autorki z Radomiem, w którym „nic nie pasuje do niczego”.

Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem
5 lutego 2017 roku, godz. 18.00
Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli

Spotkanie z Moniką Sznajderman
6 lutego 2017 roku, godz. 18.00
Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu

Dodaj komentarz