• 2017-02-03

Ceramika użytkowa i dekoracyjna od XVIII do XX wieku

10 lutego w gmachu Zbiorów Sztuki we Włocławku zostanie otwarta wystawa czasowa Polska ceramika użytkowa i dekoracyjna od XVIII do połowy XX wieku w zbiorach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

„Polska ceramika użytkowa i dekoracyjna od XVIII do poł. XX wieku w zbiorach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Polska ceramika użytkowa i dekoracyjna od XVIII do poł. XX wieku w zbiorach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie ok. 300 zabytkowych przedmiotów wybranych z kolekcji ceramiki polskiej, liczącej prawie 2000 obiektów. Wyroby te zostały wyprodukowane w 20 fabrykach działających w Polsce od końca XVIII wieku do 1939 roku. Wystawa obrazuje zmieniające się na przestrzeni wieków zjawiska i trendy we wzornictwie ceramicznym. Pokazuje rozwój form i zdobień stosowanych na dawnych wyrobach, a także ilustruje dążenia oraz estetyczne ambicje założycieli i właścicieli manufaktur, którzy zaszczepiali ówczesne trendy europejskie na polskim gruncie.

Na wystawie zaprezentowane są zarówno najstarsze wytwórnie, jak Fabryka Fajansu w Prószkowie Śląskim (od 1763 roku), Fabryka Fajansu w Korcu (od 1784 roku) założona przez księcia Józefa Czartoryskiego oraz późniejsze: Fabryka Fajansu i Porcelany w Baranówce (od 1804 roku), Fabryka Fajansu w Ćmielowie (od 1804 roku) czy założona przez Księcia Michała Radziwiłła Fabryka Majoliki w Nieborowie (od 1881 roku).

Najliczniejszą grupę obiektów stanową wyroby ceramiczne powstałe na przełomie XIX/XX wieku oraz w pierwszej połowie XX wieku. Wśród eksponowanych zabytków znajdują się figurki z Fabryki Fajansu w Pacykowie (od 1908 roku) oraz wyroby Fabryki Fajansu w Chodzieży (od 1855 roku), Pruszkowie k. Warszawy (od 1872 roku), Fabryki Fajansu w Kole (od 1842 roku, Włocławskich Fabryk Fajansu Teichfelda i Asterbluma oraz Leopolda Czamańskiego (od 1882 i 1888 roku). Znaleźć będzie można także ceramikę wytwórni śląskich; Fabryki Fajansu i Porcelany Carl Krister w Wałbrzychu (od 1834 roku) czy Fabryki Porcelany w Jaworzynie Śląskiej (od 1863 roku). Oprócz ceramiki użytkowej będzie można zobaczyć również dekoracyjną, powstałą w wytwórniach, dla których projektowali przedwojenni artyści ceramicy: Wiktoria Jacyna (Chodzież), Olga Niewska (Włocławek) czy Jan Szczepkowski (Dębniki pod Krakowem).

Polska ceramika użytkowa i dekoracyjna od XVIII do poł. XX wieku w zbiorach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
Od 10 lutego do 7 maja 2017 roku
Zbiory Sztuki, oddział Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Dodaj komentarz