• 2017-02-03

Let’s bee friends czyli zaprzyjaźnij się z pszczołami

W Centrum Designu Gdynia od 3 lutego oglądać można będzie wystawę Let’s bee friends, prezentującą świat tych fascynujących stworzeń, ale także to jak inspirują one projektantów i architektów.

„Let's bee friends” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Let's bee friends” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wszyscy kochają pszczoły. W Polsce, najmłodsi uwielbiali Pszczółkę Maję, Amerykanie mieli swój Film o pszczołach. Te małe stworzenia, choć badane i opisywane od wieków, wciąż wydają się być tajemniczymi cudami natury, które inspirują twórców. Rzadko kiedy jednak pamiętamy o ważnej roli, jaką pełnią w naszym ekosystemie. Co jest fascynującego w pszczołach? Dlaczego są tak ważne? Czy mogą inspirować do tworzenia?Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można znaleźć właśnie podczas gościnnej ekspozycji Let’s bee friends.

Na wystawie mowa będzie nie tylko o tym, czym zajmują się pszczoły, jak wygląda praca pszczelarza i w jaki sposób chronić te owady, ale również jak inspirują projektantów i architektów. Część pokazującą wykorzystanie struktury plastra miodu wzbogacą przykłady jego zastosowania w architekturze, meblarstwie, branży oświetleniowej, czy przy produkcji sprzętu sportowego.

W module edukacyjnym, opartym na książce Pszczoły Wydawnictwa Dwie Siostry, zaprezentowane zostaną współczesne ule, strój i narzędzia pszczelarza oraz biżuteria, przedmioty codziennego użytku i architektura, czerpiąca inspirację z życia pszczół. Będzie można również zobaczyć zakorzenione lokalnie produkty wykorzystujące miód, cenne produkty pszczele, a także kolekcję, często egzotycznych i nietypowych, miodów z całego świata.

Przedstawione zostaną inicjatywy zwracające uwagę na ochronę pszczół, jak na przykład ul dostępny na wolnej licencji do samodzielnego wycięcia i złożenia. Wystawa to też cenne źródło informacji, jak dbać o pszczoły i jak sprawić, żeby nasz ogród stał się im przyjazny.

Dodatkowo, wystawę uzupełni projekcja dokumentu Łowcy miodu traktującego o życiu pszczół i niebezpieczeństwie, jakie grozi cywilizacji z powodu masowego ginięcia pszczelich rodzin.

Let’s bee friends
Od 3 lutego do 12 marca 2017 roku
Centrum Dizajnu Gdynia

Dodaj komentarz