Nowe wystawy w Muzeum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Muzeum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza na nowe wystawy: Jacka Jagielskiego Ulotna trwałość horyzontu, Marka Rogulskiego Mu(e)seum – Dwie strzałki czasu, Roberta Kaji Kto tam 5 ton rzeźby z Orońska.

Magdalena Abakanowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magdalena Abakanowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Obiekty Jacka Jagielskiego są czymś między abstrakcją a rzeczywistością, czymś między zrozumiałym a jedynie odczuwanym. „Forma ich wykonania – jak pisała Eulalia Domanowska, Dyrektorka CRP w Orońsku – przywodzi na myśl rozmaite inspiracje sztuką modernizmu: oszczędna forma kojarzy się z minimal artem, użycie przedmiotów gotowych z dadaizmem, poetyckie skojarzenia z surrealizmem, ruch z mobilną rzeźbą”.

Mu(e)seum – dwie strzałki czasu to wystawa wybitnego, interdyscyplinarnego, progresywnego artysty, teoretyka, kuratora problemowych wystaw, realizowanych w jego autorskich, offowych galeriach Spichrz7 i Spiż7 w Gdańsku oraz otwartych instytucjach kultury . Marek Rogulski jest „Zwiadowcą” czujnie sytuującym się w nieoznaczonych rejonach czasoprzestrzeni kultury.

Kto Tam to wystawa w szczególnym miejscu. Kaplica na terenie parku CRP w Orońsku w naturalny sposób rzutuje na odbiór każdej z pokazywanych w niej ekspozycji. Prezentowane obiekty rzeźbiarskie odnoszą się do symboli mających zdefiniować relację między światem materialnym i tym z poza materii, przed materialnym.

Wystawa  5 ton rzeźby z Orońska została przygotowana przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i była prezentowana jesienią 2016 roku w Millenaris Park w Budapeszcie na Art Market Budapest. Jest reprezentatywnym zbiorem monumentalnej rzeźby 15 polskich artystów współpracujących z naszą instytucją, zarówno klasyków, z których najbardziej znana jest Magdalena Abakanowicz, artystów średniej generacji oraz trojga młodszych, ale już zauważalnych twórców.

Marek Rogulski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marek Rogulski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jacek Jagielski. Ulotna trwałość horyzontu
Kurator: Anna Podsiadły
Wernisaż: 4 lutego 2017 roku, o godz. 14.00 w budynku Muzeum Rzeźby Współczesnej

Marek Rogulus Rogulski. Mu(e)seum – Dwie strzałki czasu
Kurator: dr Dorota Grubba-Thiede
Koordynator: Jarosław Pajek
Muzeum Rzeźby Współczesnej w Orońsku

Robert Kaja. Kto tam
Kurator: Leszek Golec
Wernisaż: 4 lutego 2017 roku, o godz. 15.00 w Galerii Kaplica

5 ton rzeźby z Orońska. Reprezentatywny zbiór rzeźby monumentalnej
Kurator: Eulalia Domanowska
Współpraca: Leszek Golec, Jarosław Pajek
Aranżacja: Henryk Gac
Wernisaż 4 lutego 2017 roku, o godz. 14.00 w budynku Muzeum Rzeźby Współczesnej

Dodaj komentarz