Efekty uboczne

W Małej Przestrzeni Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach 3 lutego odbędzie się wernisaż wystawy Efekty uboczne.

„Efekty uboczne” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Efekty uboczne” (źródło: materiały prasowe organizatora)

3 lutego 2017 roku o godzinie 17.55 na stole prosektoryjnym spotkała się maszyna do szycia i – bynajmniej nie parasol – ogon szczura. Ponieważ wszyscy świadkowie i uczestnicy zdarzenia zniknęli, nie wiadomo czy spotkanie było przypadkowe czy może planowano je od dawna. Wśród znalezionych na miejscu dowodów wymienia się zabezpieczoną przy wyjściu ewakuacyjnym notkę pokrytą szczurzym pismem. Grafolog rozszyfrował napis jako „to sprawka Chromrego”. Policja próbuje ustalić jego (bardziej) prawdziwą tożsamość. Podejrzany może być każdy, kogo wyobraźnia bywa nieposkromiona. (Fragment tekstu kuratorskiego Zofii Małysy)

„Wiemy już, czego ogólnie spodziewać się po rzeczywistości, i wcale nie mamy ochoty dowiadywać się więcej” – konstatuje w jednym ze swoich esejów Michel Houellebecq. Niezgoda na taki stan rzeczy jest jednym ze skutków myślenia plastycznego. Jakie są jego efekty uboczne? Zgodnie z definicją: inne niż zamierzone.

Na wystawie w Małej Przestrzeni BWA w Katowicach, zaprezentowane zostaną prace trójki artystów: przestrzenne formy Kingi Nowak, mural Kornela Janczego i grafiki Bolesława Chromrego. W swoich działaniach podejmą oni tematykę związaną z marzeniami o świecie, w którym kolory, formy i kształty stanowią odzwierciedlenie spełnionej fantazji.

Artyści:

Kinga Nowak – urodziła się w 1977 r., artystka wizualna, autorka obrazów oraz instalacji. Absolwentka Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie, oraz École Nationale Supériere des Beaux-Arts w Paryżu. Stypendystka m.in. Rządu Francuskiego oraz programu Młoda Polska. W roku 2005 finalistka konkursu malarskiego Bielska Jesień. Jej prace znajdują się w licznych kolekcjach krajowych oraz zagranicznych. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Kornel Janczy – urodził się w 1984 r., artysta wizualny, autor obrazów, obiektów, murali, instalacji site-specific. Absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie oraz Akademie der Bildenden Künste w Monachium, doktorant Wydziału Sztuki UP w Krakowie. W 2013 roku nominowany w Konkursie Gepperta. Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych oraz publicznych. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Bolesław Chromry  – urodził się w 1987 r., rysownik, ilustrator, twórca powieści graficznych, komiksów, zinów. Absolwent Wydziału Grafiki ASP w Krakowie oraz Accademia di Belle Arti di Brera w Mediolanie. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Efekty uboczne. Kinga Nowak, Kornel Janczy, Bolesław Chromry
Kuratorka: Zofia Małysa
Od 3 do 26 lutego 2017 roku
Wernisaż 3 lutego 2017 roku, godz. 18.00
BWA w Katowicach

Dodaj komentarz