• 2017-02-02

Wanda Wasilewska w Teatrze Fredry w Gnieźnie

18 lutego na scenie gnieźnieńskiego Teatru Fredry będzie można zobaczyć spektakl oparty na biografii Wandy Wasilewskiej – polskiej i sowieckiej działaczki komunistycznej.

„Wanda Wasilewska”, reż. Aleksandra Skorupa (źródło: materiały prasowe teatru)

„Wanda Wasilewska”, reż. Aleksandra Skorupa (źródło: materiały prasowe teatru)

Zrealizowany w krakowskiej PWST monodram próbuje zmierzyć się z narosłymi wokół bohaterki stereotypami i legendami przedstawiającymi ją jako kochankę Stalina, zdrajczynię ojczyzny, wojenną kolaborantkę, czy współpracowniczkę Chruszczowa. Monodram w reżyserii i autorstwa Aleksandry Skorupy, w wykonaniu Kamili Banasiak, która z powodzeniem zadebiutowała w ubiegłym roku na gnieźnieńskiej scenie w „Piaskownicy” Michała Walczaka, jest laureatem 14. Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego w Warszawie oraz Nagrody Stowarzyszenia Autorów ZAIKS krakowskiego Forum Młodej Reżyserii w 2016 r.

Wanda pojawia się na scenie 52 lata po swojej śmierci, by opowiedzieć o swoich uwikłaniach rodzinnych i historycznych i z dystansu spojrzeć na losy współczesnej Polski. Spektakl jest próbą „uczłowieczenia” posągu i podania w wątpliwość jednoznacznej oceny postępowania Wasilewskiej. Dla pokolenia urodzonego po roku 1989 przedstawienie może stać się pretekstem do poznania postaci, która dziś nieczęsto gości na lekcjach historii.

Wanda Wasilewska
Reżyseria: Aleksandra Skorupa
Premiera: sierpień 2016 (Ogólnopolski Festiwal Monodramu)
Najbliższy spektakl: 18 lutego 2017 roku, godz. 19.00
Teatr Fredry w Gnieźnie

Dodaj komentarz