Co powiedziałaby Kopuła Bomby Atomowej w Hiroszimie? Spotkanie z Krzysztofem Wodiczką

MOCAK i Wydawnictwo Krytyki Politycznej zapraszają w czwartek 2 lutego o godzinie 18.00 na spotkanie wokół książki Wodiczko. Socjoestetyka – wywiadu rzeki Adama Ostolskiego z Krzysztofem Wodiczką. W spotkaniu wezmą udział artysta oraz autor, a rozmowę poprowadzi Krystyna Wilkoszewska.

Krzysztof Wodiczko, Adam Ostolski „Wodiczko. Socjoestetyka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krzysztof Wodiczko, Adam Ostolski „Wodiczko. Socjoestetyka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gdyby ściany miały uszy… A gdyby miały ręce, oczy, co gdyby dać im język? Co na przykład powiedziałaby Kopuła Bomby Atomowej w Hiroszimie? Co wie Kolumna Nelsona na Trafalgar Square albo pomnik Abrahama Lincolna w Nowym Jorku?

Krzysztof Wodiczko od lat ożywia pomniki, uczłowiecza je – uwalnia je od ciężaru wielkiej historii i „wświetla” w nie małe historie zwyczajnych ludzi. W Tijuanie zamienił kopułę La Bola w rzeczniczkę poniżanych i prześladowanych robotnic, ofiar przemocy, gwałtów, kazirodztwa.

Również wywiad-rzeka jest dla niego okazją do opowiedzenia cudzych historii. Artysta używa tego skrajnie egotycznego medium, by „wświetlić” w nie historie emigrantów, ofiar wojen, wykluczonych kobiet, wreszcie swoją własną.

Krzysztof Wodiczko (1943) jest artystą wizualnym, autorem akcji społecznych, projekcji, obiektów, filmów wideo. Zrealizował ponad 80 wielkoformatowych projekcji wideo na budynkach i pomnikach, między innymi w: Australii, Austrii, Kanadzie, Anglii, Niemczech, Izraelu, Hiszpanii. W Polsce „ożywił” pomnik Adama Mickiewicza w Warszawie. Obecnie pracuje jako wykładowca w Graduate School of Design na Uniwersytecie Harvarda.

Adam Ostolski (1978) – jest socjologiem oraz tłumaczem książek, między innymi Giorgio Agambena, Juliena Bendy i Judith Butler.

Krystyna Wilkoszewska, prof. dr hab., jest kierownikiem Zakładu Estetyki w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest dyrektorką i założycielką Ośrodka Badań nad Pragmatyzmem im. Johna Deweya (John Dewey Research Center), prezesem Polskiego Towarzystwa Estetycznego, członkiem Zarządu Central European Pragmatist Forum. Od wielu lat jest członkiem Executive Committee International Association for Aesthetics (IAA), a od 2016 roku 1. wiceprezydentem tego Towarzystwa. Jej pola zainteresowań to: estetyka pragmatyczna, estetyka ekologiczna, estetyka transkulturowa, sztuka współczesna. Opublikowała wiele prac; jest inicjatorem i redaktorem serii: Estetyki Świata, Klasycy Estetyki Polskiej. W 2013 zorganizowała w Krakowie Światowy Kongres Estetyki „Aesthetics in Action”, w którym obok naukowców wzięli udział także artyści, w tym Krzysztof Wodiczko.

Socjoestetyka. Spotkanie z Krzysztofem Wodiczką
2 lutego 2017 roku, godz. 18.00
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie

Dodaj komentarz