Biografia papieża modernizmu

Le Corbusier architekturą chciał zmieniać społeczeństwo i świat. Bez odniesienia do jego pięciu punktów nowoczesnej architektury w zasadzie nie istnieje żadna dyskusja o współczesnym budownictwie. Już pierwszego lutego nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukaże się napisana przez Anthonego Flinta biografia Le Corbusiera.

Anthony Flint, „Le Corbusier. Architekt jutra” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anthony Flint, „Le Corbusier. Architekt jutra” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Życie, inspiracje, kompleksy i kobiety papieża modernizmu. Anthony Fint unaocznia czytelnikowi rozwój myśli Corbusiera poprzez kolejne realizacje jego projektów: poczynając od pierwszego, wygrawerowanego w wieku 14 lat zegarka, poprzez pracę dla braci Perretów, kontrowersyjny, rewolucyjny projekt przebudowy centrum Paryża – Plan Voisin – aż po ucieleśnienie idei „maszyny do mieszkania” – L’United’Habitation, Jednostkę Mieszkaniową w Marsylii. Autor nie ucieka przy tym od kontrowersji wokół osoby architekta, dotyczących zarówno koncepcji społecznych i architektonicznych, jak i ciągot do faszyzmu i pozycji w rządzie Vichy w czasie wojny. Tak powstał wnikliwy portret psychologiczny geniusza, który nie skończył żadnej szkoły architektonicznej, a mimo to odcisnął swoje piętno na całej architekturze i urbanistyce XX wieku.

Życie i dzieło ikony modernizmu. [...] Spojrzenie Anthony’ego Flinta na „pierwszą gwiazdę architektury” przenikliwie wychwytuje pychę i słabości Le Corbusiera, które są istotne dla jego artystycznego znaczenia („Kirkus Reviews”).

Anthony Flint – jest dyrektorem ds. publicznych w Lincoln Instutute of Land Policy, doradcą polityczny ds. zrównoważonego rozwoju w administracji stanu Massachusetts, stypendystą Harvard University Graduate School of Design, prelegentem na TEDxBeaconStreet i TEDxTampaBay. Od lat pisze i współpracuje m.in. z „The Boston Globe”, „The New Republic”, „GlobalPost”, „Next City”, „Metropolis”. Człowiek wielu profesji i zainteresowań, autor Wrestling with Moses, za którą w 2010 roku otrzymał Christopher Award.

Anthony Flint, Le Corbusier. Architekt jutra
Przekład: Dominika Cieśla-Szymańska
Premiera: 1 lutego 2017
Wydawnictwo W.A.B.

Dodaj komentarz