Budynek Muzeum Katyńskiego wśród najlepszych w Europie

Budynek Muzeum Katyńskiego znalazł się wśród 40 najlepszych europejskich realizacji zakwalifikowanych do ścisłej czołówki konkursu Mies van der Rohe Award. Jest to jedyny polski budynek, który będzie miał szanse na zdobycie nagrody.

Instalacja „Epitafium katyńskie”, fot. Adrian Grycuk (źródło Wikimedia Commons na licencji CC BY-SA 3.0 pl)

Instalacja „Epitafium katyńskie”, fot. Adrian Grycuk (źródło Wikimedia Commons na licencji CC BY-SA 3.0 pl)

W ostatnich latach znacząco wzrósł udział nowo powstałych biur architektonicznych oraz młodych architektów w wielkich projektach. Jedna czwarta zakwalifikowanych projektów została wybudowana przez zespoły architektów w wieku poniżej 40 lat lub przez biura architektoniczne liczące mniej niż 10 lat.

Chciałbym, aby zakwalifikowane prace wykazywały zainteresowanie w kierunku tworzenia przestrzeni, badania konwencjonalnych i znanych typologii, czerpania radości z codziennego użytkowania poprzez przykładanie uwagi do szczegółów oraz milczący opór w stosunku do aktualnej tendencji dążącej do architektury autoreferencyjnej, która przeczy kontekstowi i aktowi użytkowania mieszkalnego — mówi przewodniczący jury, Stephen Bates, wyjaśniając podejście do trudnego zadania, jakim jest ocena projektów.

Członkowie jury podkreślają, że ten zbiór 40 znakomitych prac ukazuje spadek zainteresowania architekturą ikoniczną. Zwracają oni także uwagę na zróżnicowanie projektów pod względem ich przeznaczenia oraz przewagę projektów mieszkalnych (14) i placówek kulturowych (11). W zestawieniu znalazły się obiekty edukacyjne, mieszkalne, przemysłowe, sportowe, biurowe, krajobrazowe, socjalne oraz budynki wielofunkcyjne.

Zbiór 40 wybranych prac ukazuje, jak ważne są nowe pokolenia architektów, które dominują w tej edycji konkursu. Jednocześnie pokazuje nam, w jaki sposób architektura stawia czoła rozmaitym wyzwaniom oraz zapewnia rozwiązania w różnorodnych realiach miejskich i społecznych: mieszkania, przestrzenie kulturowe, pamięć i tożsamość, restauracja istniejących obiektów czy tworzenie nowych – to wszystko w jednym konkursie, który ukazuje tę różnorodność tak wyraźnie, jak nigdy dotąd – mówi Daniel Mòdol, prezes Fundació Mies van der Rohe.

Piątka finalistów zostanie ogłoszona w połowie lutego, a zwycięzca konkursu oraz laureat nagrody specjalnej ogłoszeni zostaną w połowie maja. Wykłady, debaty, otwarcie wystawy, prezentacja publikacji oraz ceremonia wręczenia nagród odbędą się 26 maja 2017 roku w pawilonie barcelońskim, zaprojektowanym przez Miesa van der Rohe. Prace pięciu finalistów oraz laureata nagrody specjalnej dla najlepszego młodego architekta będą dostępne dla publiczności i będzie można dowiedzieć się o nich więcej od samych autorów oraz krytyków.

Budynek Muzeum Katyńskiego został zaprojektowany przez  Jana Belina Brzozowskiego i Konrada Grabowieckiego (architekci) z zespołem BBGK Architekci Sp. z o.o. (d. Brzozowski Grabowiecki Sp. z o.o.); Jerzego Kalinę (autorskie instalacje narracji plastycznej) z zespołem Plasma Project s.c. Justyna Derwisz, Adam Kozak; Krzysztofa Langa z zespołem Maksa Sp. z o.o. (w latach 2010-2011).

Ogłoszenie 40 najlepszych budynków zakwalifikowanych do nagrody Miesa van der Rohe
30 stycznia 2017 roku

Dodaj komentarz