Słońce nad blokami Ursynowa

18 lutego wydawnictwo Czarne opublikuje książkę Bloki w słońcu. Mała historia Ursynowa Północnego autorstwa Lidii Pańków.

Lidia Pańków, „Bloki w słońcu. Mała historia Ursynowa Północnego” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Lidia Pańków, „Bloki w słońcu. Mała historia Ursynowa Północnego” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Trudno sobie wyobrazić pejzaż polskiego miasta bez blokowisk. Trójmiejska Zaspa, wrocławski Nowy Dwór czy wreszcie warszawskie pasmo Ursynów-Kabaty. Zgodnie z polityką urbanistyczną ówczesnych władz, osiedla miały odciążać centrum aglomeracji, tworzyć odrębne struktury społeczne i zapewniać powierzchnię do życia dla setek tysięcy mieszkańców.

Ursynów Północny zaprojektowano jako jedną z ostatnich gigantycznych inwestycji budowlanych tego typu. Powstał w całości z wielkiej płyty, a pierwsi mieszkańcy wprowadzali się do swoich M w 1977 roku. Z czasem zazieleniony, ożywiony przez działania artystów, animatorów i subkultury młodzieżowe zyskał opinię „najbardziej ludzkiej sypialni Warszawy”.

Lidia Pańków w swoim debiutanckim reportażu Bloki w słońcu prowadzi czytelnika labiryntem ursynowskich uliczek, tłumacząc, co łączy dzielnicę z hasłami architektury modernizmu, dlaczego ursynowscy architekci nie lubili Le Corbusiera i jak udało im się przemycić do projektu idee eksperymentu społecznego czasem graniczącego z futurologią. Autorka kreśli historię dzielnicy, przywołując prywatne opowieści mieszkańców i twórców Ursynowa, pokazując czytelnikowi, jak się na tym blokowisku zgubić i odnaleźć.

Lidia Pańków, Bloki w słońcu. Mała historia Ursynowa Północnego
Premiera: 18 lutego 2017 roku
Wydawnictwo Czarne

Dodaj komentarz