• 2017-01-28

Najpotężniejszy przedmiot naszych czasów

Już 27 lutego nakładem Wydawnictwa Karakter ukaże się idealna pozycja dla wszystkich wielbicieli książek. Keith Houston w swojej najnowszej publikacji opisuje, jak wyglądały dzieje tego najpotężniejszego przedmiotu naszych czasów.

Keith Houston, „Książka. Najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Keith Houston, „Książka. Najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Czy wynalazek papieru miał jakiś związek z intrygami na chińskim dworze? Dlaczego w dziewiętnastowiecznej Anglii chowanie zmarłych odzianych w lniane szaty uznawano za niepatriotyczne? Jak dotkliwa kara groziła skrybom, którzy nie wywiązywali się ze swych obowiązków? Czy baczne obserwowanie pracy konduktora pociągu mogło mieć jakieś skutki dla rozwoju drukarstwa?

Papier, pismo, druk, ilustracje – za każdym z tych aspektów książki stoją setki lat historii i wiele ludzkich namiętności. Opowiadając o narodzinach i rozwoju „najpotężniejszego przedmiotu naszych czasów”, Keith Houston kreśli dzieje kilku cywilizacji, nie tracąc przy tym z oczu losów poszczególnych osób – odkrywców, wynalazców i wizjonerów, których ciekawość, żarliwość, praca (a niekiedy i występki) zmieniły kształt naszego świata. Fascynująca opowieść – obejmująca pięć tysięcy lat i pięć kontynentów – jest nie tylko znakomicie udokumentowanym źródłem wiedzy o dziejach tzw. przemysłów książki, ale też po prostu zajmującą i zabawną lekturą dla wszystkich, którzy uwielbiają czytać i oglądać ilustracje.

Dowcipny i przewrotny tekst, którego autor śledzi ewolucję książki od papirusu do 448-stronicowego wydania kieszonkowego. Pełna optymizmu oda do jednego z najwspanialszych ludzkich wynalazków, który mimo ataku czytników wciąż świetnie się trzyma („The Monocle Minute”).

Keith Houston – znawca historii pisma i typografii, autor książki Ciemne typki. Sekretne życie znaków typograficznych (wydanie polskie d2d.pl, 2015).

Keith Houston, Książka. Najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski
Przeł. Paweł Lipszyc
Premiera: 27 lutego 2017 roku
Wydawnictwo Karakter

Dodaj komentarz