Czy czas poszukiwań to czas stracony? Janusz Akermann – malarstwo i grafika

Od 26 stycznia w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy trwa wystawa prac Janusza Akermanna. Ekspozycja wpisuje się w cykl wystaw monograficznych ukazujących sylwetki wybitnych twórców, których dzieła gromadzone są w muzealnej kolekcji polskiej sztuki współczesnej.

Janusz Akermann, „W mojej pamięci Freddie Mercury” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Janusz Akermann, „W mojej pamięci Freddie Mercury” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Janusz Akermann studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby (1981-1985), uzyskując dyplom z malarstwa w pracowni prof. Kazimierza Śramkiewicza. Aneks do dyplomu realizował z grafiki (linoryt barwny) w pracowni prof. Czesława Tumielewicza. Po ukończeniu studiów podjął pracę pedagogiczną na macierzystej uczelni. W 2006 roku otrzymał tytuł profesora. W tym samym roku został uhonorowany Nagrodą Rektora ASP „za wyjątkową intensywność artystycznej kreacji i pedagogicznej samorealizacji”.

Sztuka Akermanna, niezwykle ekspresyjna w formie, emanująca nasyconą kolorystyką i światłem, figuratywna i narracyjna, a ponadto przesiąknięta silnymi emocjami znakomicie wpisywała się w nurt Nowej Ekspresji lat 80. XX wieku. Jednak w odróżnieniu od większości „ekspresjonistów” artysta równolegle z malarstwem podejmował grafikę, w obrębie której skupił się na linorycie barwnym. Technikę udoskonalał przez lata, znajdując autorski sposób opracowania matrycy i wykonywania odbitek. To właśnie barwny linoryt Akermanna stał się wyznacznikiem nowych wartości w technice wypukłodruku w polskiej grafice współczesnej.

Więcej o wystawie piszemy na stronach O.pl.

Czy czas poszukiwań to czas stracony? Janusz Akermann – malarstwo i grafika
Od 26 stycznia do 26 marca 2017 roku
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Dodaj komentarz