Multidyscyplinarny przegląd młodych artystów

Wystawa Synergia w Galerii BWA w Gorzowie Wielkopolskim jest prezentacją artystów związanych z dwoma ośrodkami uczelnianymi: Akademią Sztuki w Szczecinie i Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi i jest efektem ich wcześniejszej współpracy.

Arkadiusz Marcinkowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Arkadiusz Marcinkowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

W listopadzie miały miejsce dwie symultaniczne wystawy: Obszar działań w Galerii R+ w Akademii Sztuki w Szczecinie, prezentująca prace pedagogów Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz ASP w Łodzi oraz Res non verba w Galerii Kobro ASP w Łodzi, na której swoją twórczość prezentowali pracownicy i studenci związani z Wydziałem Sztuk Wizualnych szczecińskiej Akademii Sztuki. Synergia jest nie tylko ideą, ale przede wszystkim środkiem do osiągnięcia celu. Dlatego gorzowska wystawa nie jest prostym połączeniem obu poprzednich prezentacji. Artyści biorący w niej udział zostali wybrani na nowo. Mamy w niej do czynienia z synergią na poziomie międzyuczelnianym, ale i w dialogu pojedynczych postaw twórczych.

Dobór artystów sprawia, że ekspozycja ma charakter multidyscyplinarnego przeglądu, dzięki czemu prezentuje bogactwo technik. Interesujące staje się nie tylko wzmocnienie przekazu w ujęciu podobnych tematów, ale również możliwość dostrzeżenia różnic. Wystawa ma jednak również drugie dno. Taka barterowa współpraca ma przecież swoje niewątpliwie pragmatyczne korzyści. Dla artystów-pedagogów pracujących w uczelniach w erze punktów, kategorii i ewaluacji są to kwestie bardzo ważkie, aczkolwiek przy realizacji wystaw pozostające tematem tabu. I nie bez powodu. Oparty na algorytmie system dotowania uczelni, który wymusza na artystach takie pragmatyczne postawy, jest dla wielu po prostu obcy. Istotą aktywności twórczej jest bowiem motywacja wewnętrzna. Wystawa Synergia jest połączeniem sił w próbie pokazania problemu i przeciwstawienia mu się. Na szczęście wiele artystycznych postaw prezentuje się wciąż autentycznie, potrzeba twórcza zwycięża walkę z pokusą zaakceptowania prostych mechanizmów.

W preliminarzu księgowego wszystko musi się zgadzać przynajmniej do drugiego miejsca po przecinku. Ale mam nadzieję, że ta wystawa udowodni, że dla artystów 2+2 = 5.

Gustaw Nawrocki

Projekt Ireneusza Kuriaty, „Synergia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt Ireneusza Kuriaty, „Synergia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Uczestnicy wystawy: Damian Antolak, Katarzyna Czarnogrecka, Artur Chrzanowski, Kamila Dereń, Zbigniew Dudek, Marta Dziomdziora, Paweł Frąckiewicz, Jacek Galewski, Aleksandra Gieraga, Oskar Gorzkiewicz, Michał Kacperczyk, Małgorzata Kopczyńska, Bogusław Krzciuk, Julia Kurek, Ireneusz Kuriata, Wojciech Leder, Jarosław Lewera, Marzena Łukaszuk, Arkadiusz Marcinkowski, Tomasz Musiał, Zbigniew Nowicki, Łukasz Ogórek, Ked Olszewski, Maciej Osmycki, Mirosław Pawłowski, Arkadiusz Piętak, Joanna Roguszczak, Michał Rybiński, Dominika Sadowska, Natalia Szostak, Dorota Tołłoczko, Tomasz Wendland, Mariusz Włodarczyk, Andrzej Wochnik, Anna Wrzesień, Karolina Zaborska.

Synergia 
Kuratorzy wystawy: Tomasz Musiał, Małgorzata Kopczyńska, Arkadiusz Marcinkowski
Kurator Galerii BWA: Gustaw Nawrocki
Od 28 stycznia do 5 marca 2017 roku
Wernisaż 28 stycznia 2017 roku, godz. 18.00
BWA w Gorzowie Wielkopolskim

Dodaj komentarz