Stare neony – nowe znaczenia

Stefan Kornacki odnajduje i wykorzystuje stare, zniszczone napisy i neony. Nie tylko nadaje im nowe znaczenia, ale także ratuje je od niechybnego zezłomowania. Od 27 stycznia w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu odbywać się będzie wystawa podsumowująca jego działania.

„Ustawka”, fot. Gosia Replisia (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Ustawka”, fot. Gosia Replisia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Do domu! to wystawa mająca formę multimedialnej instalacji z wykorzystaniem napisów. Jest pierwszym podsumowaniem dziewięciu lat działań Stefana Kornackiego w ramach projektu Inscription. To cykl projektów skupionych wokół zdemontowanych z dachów napisów oraz neonów. Zazwyczaj są to obiekty skazane na zezłomowanie. Kornacki je wykorzystywał dając im nowe pola znaczeniowe, podróżowały po Europie i stawały się głównym elementem wielu instalacji, happeningów czy performansów.

Napisy Apator i Elana – uratowane z nieistniejących już fabryk – wykorzystano do stworzenia multimedialnej instalacji Ustawka. Przedstawiała ona historie konfliktów lokalnych drużyn, powiązanych kiedyś z tymi zakładami, pokazywano ją m.in. w Kijowie podczas Euro 2012. Demontaż warszawskiego neonu Uniwersam Grochów w 2016 roku stał się spektaklem. Zapomniane litery słynnego hotelu Victoria zostały pokazane w otoczeniu ruin miasta w ramach wystawy Things to Come w 2015 roku Lizbonie. Ich pojawienie się w Portugalii stało się sensacją dla mieszkańców stolicy, byli zaskoczeni faktem, że po czterech latach od demontażu odnalazła się aż tak daleko. Finalnie wystawa została zdemolowana.

„Ustawka”, fot. S. Płocharski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Ustawka”, fot. S. Płocharski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stefan Kornacki (1983) ukończył grafikę na na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Jest performerem, poetą i twórcą grupy muzycznej Ser Charles, współtworzy naukowo-artystyczną grupę Instytut B-61, gdzie występował wspólnie z m.in. z takimi artystami jak: Tomasz Stańko, Mariusz Lubomski, L.U.C., Domowe Melodie oraz Maja Kleszcz. Jako kurator tworzy galerię MAMA. Obecnie pracuje m.in nad projektami Inscription (instalacje ze zdemontowanych fabrycznych napisów, realizacje m.in. w Kijowie, Lizbonie, Tallinie), Local News oraz Szerokości. Laureat Talentów Trójki 2012 w kategorii sztuki wizualne, Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016).

Więcej o wystawie w serwisie Wydarzenia O.pl

Stefan Kornacki – GO HOME! / DO DOMU!
Od 27 stycznia do 26 marca 2017 roku
Otwarcie wystawy: 27 stycznia 2017 roku, godz. 19.00
Koordynatorka: Paulina Kuhn
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu

Dodaj komentarz