Nieuchwycenie stanu Hanny Sitarz

Wystawa Nieuchwycenie stanu Hanny Sitarz koncentruje się na słowie i obrazie oraz ich wzajemnej relacji. W przestrzeni Galerii BWA w Katowicach zaprezentowany zostanie m.in. cykl malarski, na który składają się portrety namalowane w intensywnej, „czerwonej” kolorystyce, minimalistyczne kompozycje liternicze, słowa-obiekty powstałe w technologii druku 3D oraz cykl fotografii z Islandii, ukazujący napotkane tam przez artystkę wyjątkowe, często zabawne zjawiska.

Hanna Sitarz, „Nieuchwycenie stanu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Hanna Sitarz, „Nieuchwycenie stanu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa ma charakter instalacji site-specific i pomyślana została jako „laboratorium”, w którym artystka, korzystając z różnorodnych środków wyrazu, bada oblicza języka: poddaje w wątpliwość oczywistość znaczenia słów, barwnym obrazom odbiera kolor, poprzez ukazanie ich w monochromatycznym świetle, pozbawia słowa liter lub wyrzuca z siebie bezładnie echolaliczne wypowiedzi. Na wystawie będzie można „usłyszeć” Potężny głos – literę pozbawioną nawet nie-dźwięku oraz Starego chłopca wypowiadającego przerażające autorkę wersy wiersza.

Te fantasmagoryczne zestawienia mają źródło w fascynacji artystki słowem – jego źródłem, którym jest potrzeba znaczenia i kulturą jako jego kontekstem. Znamienny dla całej wystawy jest wspomniany cykl fotografii z podróży po Islandii, któremu towarzyszą jedynie tytuły w obcym języku. Dopiero w pewnej odległości, już bez kontekstu obrazu można odnaleźć ich znaczenie w formie stworzonego przez artystkę islandzko-polskiego słownika.

Hanna Sitarz – urodziła się w 1985 r. w Bytomiu, jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Dyplom magisterski obroniła w Pracowni Liternictwa i Typografii w 2011 roku oraz w Pracowni Malarstwa w 2013 roku. Obecnie doktorantka Środowiskowych Studiów Doktoranckich na ASP w Katowicach. Uczestniczyła w wielu wystawach w kraju i za granicą, m.in. w Toyamie, Londynie, Bratysławie, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Katowicach. Zajmuje się instalacją, malarstwem i projektowaniem graficznym. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureatka wielu konkursów malarskich i projektowych. W tym roku poprowadzi Pracownię Języka w Przestrzeni na studiach stacjonarnych licencjackich na międzyuczelnianym kierunku studiów Arteterapia (Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Akademia Muzyczna w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach).

Hanna Sitarz. Nieuchwycenie stanu
Od 27 stycznia do 26 lutego 2017 roku
Wernisaż 27 stycznia 2017 roku, godz. 18.00
BWA w Katowicach

Dodaj komentarz