Architektura jutra już dzisiaj

30 stycznia w Centrum Sztuki Wozownia w Toruniu odbędzie się wykład prezentujący autorski wybór idei i konceptów polskiej architektury. Wykład wygłosi Igor Gałązkiewicz, zajmujący się badaniem architektury i designu.

Bary we Foyer Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, fot. Jakub Certowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bary we Foyer Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, fot. Jakub Certowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Młode pokolenie projektantów kształtuje współczesny obraz polskiej architektury szukając nowych form wyrazu. Zróżnicowane podejście do projektowania, oparte na indywidualnej metodzie, daje jej złożony i wielowymiarowy obraz. Jest także przykładem interdyscypilnarnego projektowania zawierającego odniesienia do sztuk wizualnych, nowoczesnych technologii, animacji czy wzornictwa.

Awangarda jutra dzisiaj to z założenia nie kompendium wiedzy o współczesnej polskiej architekturze, ale kuratorski wybór pracowni, które najpełniej oddają specyfikę rodzimej młodej architektury. Perspektywa prawie sześciu lat pokazała, że wybór zaproszonych do pierwszej, jak i kolejnych edycji projektu, okazał się trafny, a architekci, którzy wówczas byli na początku swojej drogi, dzisiaj odgrywają kluczową rolę w formowaniu krajobrazu polskiego projektowania. Od tego czasu pojawiało się także kolejne pokolenie twórców, którzy uzupełniają i poszerzają dzisiejszy architektoniczny krajobraz.

 Awangarda jutra? to cykl wystaw młodej polskiej architektury. W latach 2011–2013 prezentowany był w Centrum Architektury i Wzornictwa w Łodzi, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej oraz w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Także w 2013 roku powstała Awangarda jutra?/Mapa. Projekt był jedną z pierwszych tak szerokich ekspozycji nowego pokolenia polskich architektów.

Igor Gałązkiewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Igor Gałązkiewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Igor Gałązkiewicz – zajmuje się komunikacją i marketingiem sztuki, prowadzi badania nad rolą architektury i designu w procesie brandingowym. Autor wydanej pod koniec 2016 roku książki Art Branding opisującej wzajemne stosunki sztuki i marketingu. Stały współpracownik „Monitor Magazine” i „L’Officiel”. Przez wiele lat w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odpowiedzialny był za sponsoring i budowanie komunikacji tej instytucji. Autor wielu wystaw, między innymi: Spirit of Poland w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Rytm (Galeria Kordegarda), Projektowanie tożsamości Tożsamość projektowania (także edycje w ramach Festiwalu Przemiany w Centrum Nauki Kopernik oraz Łódź Design Festival) czy Nicolas Grospierre 50/50. Dyrektor artystyczny projektu Awangarda jutra?

Awangarda jutra dzisiaj – wykład Igora Gałązkiewicza
30 stycznia 2017 roku, godz. 17.00
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

Dodaj komentarz