Pierwsze urodziny Centrum Dialogu Przełomy MNS

Centrum Dialogu Przełomy (MNS–CDP) zaprasza od 26 do 29 stycznia na swoje pierwsze urodziny. Codziennie, od czwartku do niedzieli, czekać będzie szereg wydarzeń specjalnych: oprowadzania kuratorskie, gra muzealna, pokaz grupy rekonstrukcyjnej, projekcje, debata oraz promocja książki.

Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa stała MNS–CDP pokazuje kluczowe wydarzenia dla Pomorza Zachodniego, Polski i Europy, które miały miejsce w latach 1939–1989. To czas w którym Polska nie była suwerennym krajem, czas, w którym Europa była podzielona Żelazną Kurtyną. Właśnie wtedy Pomorze Zachodnie było miejscem w którym doszło do przełomów społeczno-politycznych na zawsze zmieniających bieg dziejów.

Przywołane na wystawie półwiecze pozwala przyjrzeć się dwóm niszczącym cywilizację systemom: nazizmowi i komunizmowi, a także postawom ludzi którzy żyli w tamtych czasach – bohaterom i oprawcom. Opowieść o totalitaryzmach jest przestrogą przed tym, czym może być szowinizm i nacjonalizm, pogarda dla człowieka, a także ostrzeżeniem, że wolność łatwo stracić, ale trudno ją odzyskać.

Wystawę tworzą muzealia wyeksponowane w gablotach, dokumenty, zdjęcia, filmy, materiały audio w infokioskach, na ekranach i monitorach, dźwięki w stanowiskach odsłuchowych i z tzw. pryszniców dźwiękowych. Oprócz tych elementów wystawa stała CDP ma jeszcze coś, czego nie mają inne wystawy historyczne – to dzieła sztuki zamówione u współczesnych artystów specjalnie dla Muzeum Narodowego w Szczecinie. Dzięki temu poszerzył się krąg odbiorców, wzbogacony został przekaz opowiadanych historii, muzeum narracyjne zostało wyposażone w nowe środki przekazu, dzięki czemu ekspozycja CDP ma nowatorski charakter i jest szansa, że długo będzie budzić zainteresowanie.

Wystawa powstała w wyjątkowej podziemnej budowli – wg projektu Roberta Koniecznego, pod placem, który dla szczecinian, a także dla zainteresowanych historią ma szczególne znaczenie. Podczas World Architecture Festival, Berlin 2016 (Światowym Festiwalu Architektury w Berlinie) budynek Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy zdobył I miejsce w kategorii „Kultura” oraz, w finale Festiwalu, jego najwyższe wyróżnienie – tytuł World Building of the Year 2016. Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie zostało uznane za najlepszą przestrzeń publiczną w Europie w konkursie European Prize for Urban Public Space 2016.

MNS – CDP w liczbach:

  • 44 278 osób zwiedziło wystawę stałą CDP w 2016 roku
  • 5 553 osób zwiedziło wystawę stałą w styczniu
  • 733 osób wzięło udział w debatach
  • 545 osób wzięło udział w oprowadzaniach kuratorskich
  • 215 osób niepełnosprawnych i wykluczonych zobaczyło wystawę stałą CDP
  • 310 osób na wernisażach wystaw czasowych
  • 3 591 uczniów uczestniczyło w lekcjach muzealnych
  • 10 354 archiwaliów i muzealiów z zbiorach CDP

Pierwsze urodziny Centrum Dialogu Przełomy MNS
Od 26 do 29 stycznia 2017 roku
Centrum Dialogu Przełomy, Muzeum Narodowe w Szczecinie

Dodaj komentarz