Prace na szkle

Wystawa Nahum Tevet: Prace na szkle, 1972–1975 prezentuje ważny, choć niedoceniany cykl w twórczości izraelskiego artysty. Jest również krytyczną analizą tego cyklu, nawiązującą do szerszego kontekstu artystyczno-historycznego, tj. do konceptualizmu i minimalizmu, które zdominowały światową sztukę końca lat 60. i 70. XX wieku.

„Nahum Tevet: Prace na szkle, 1972-1975” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Nahum Tevet: Prace na szkle, 1972-1975” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prace na szkle Teveta są unikalne i doskonale wtapiają się w eksperymenty prowadzone w skali międzynarodowej przez większość postępowych artystów w tamtych czasach. Są radykalnie modernistyczne pod każdym względem: bezkompromisowe, eksperymentalne, poświęcone konwencji, w jakiej zostały stworzone. Prace z tego cyklu składają się z nieoprawionego szkła, kawałków papieru, tektury i taśmy przyczepionej na wierzchu szklanej tafli lub pod nią. Wiszą na drucie lub szpagacie przymocowanym do metalowych klipsów umiejscowionych na brzegach szkła, często eksponując ten rudymentarny system zawieszania. Prace na szkle powstały z rysunków, które Tevet wykonał jako szkice do stworzenia równie radykalnych obiektów – nazywanych przez artystę rzeźbami, a które przypominały meble – i można je uważać za „przedmioty konkretne” Donalda Judda w wersji Arte Povera (sztuka uboga). Po pewnym czasie rysunki i ich szklane oprawy same w sobie stały się dziełami, które zyskały status odrębny w stosunku do innych prac tego artysty.

Spośród prac na szkle Teveta do dziś przetrwało około trzydziestu. W 1975 roku trzynaście z nich wystawiono w Galerie Schmela w Düsseldorfie, nigdy jednak nie pokazywano ich jako większego cyklu. Po raz pierwszy w Europie Nahum Tevet: Prace na szkle, 1972–1975 pokazuje razem wszystkie dzieła na szkle, przyczyniając się do poszerzenia i zrozumienia twórczości Teveta i jej historycznego kontekstu, a jednocześnie prezentując jego prace nowej publiczności. Kurator wystawy, Thierry de Duve, historyk i teoretyk sztuki, po raz pierwszy pokazał ją w galerii Bertha and Karl Leubsdorf Gallery w Hunter College, City University of New York jesienią 2016 r.

Nahum Tevet – urodził się w 1946 r. w kibucu Messilot w Izraelu, od 1973 r. mieszka i pracuje w Tel Awiwie. Jego prace były tematem kilku wystaw indywidualnych. Jego prace znajdują się w kolekcjach wielu liczących się muzeów, w tym w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku; Philadelphia Museum of Art w Filadelfii; Portland Art Museum w Portland; Muzeum Sztuki Współczesnej Fundacji Ludwig Foundation, MUMOK w Wiedniu; Kaiser Wilhelm Museum w Krefeld (Niemcy); FRAC Bretagne; The Israel Museum w Jerozolimie i Tel Aviv Museum of Art. Tevet jest laureatem wielu nagród, np. nagrody EMET Prize for Art, Science and Culture (nagrody za zasługi w dziedzinie sztuki, nauki i kultury) przyznanej przez Kancelarię Premiera Izraela i fundację A.M.N Foundation w 2013 roku; Dizengoff Prize for Painting and Sculpture (nagrody w dziedzinie malarstwa i rzeźby), przyznanej przez władze miasta Tel Awiw-Yafo w 2011 roku; oraz Nagrody Ministra Sztuki i Nauki za całokształt osiągnięć artystycznych przyznanej w 2013 roku. Poza działalnością artystyczną, Tevet przez wiele lat zajmował się nauczaniem. W latach 1980-2013 był profesorem na Wydziale Sztuk Pięknych w Bezalel Academy of Art and Design w Tel Awiwie, gdzie w latach 2001-2010 był Dziekanem Programu Studiów Magisterskich w zakresie Sztuk Pięknych.

The Hunter College Art Galleries to przestrzenie dla krytycznie zaangażowanej sztuki i pedagogiki, gdzie programy stypendialne dotyczące historii, współczesne praktyki artystyczne spotykają się z eksperymentalnymi podejściami metodologicznymi. Galerie stanowią integralną część akademickiego programu Wydziału Sztuki i Historii Sztuki, poszerzając go o produkowanie wystaw, wydarzeń oraz fundowanie stypendiów, które korespondują z dyskursem akademickim generowanym przez wydział i jego studentów.

Nahum Tevet: Prace na szkle, 1972–1975 
Kurator: Thierry de Duve, Evelyn Kranes Kossak Profesor Historii Sztuki w Hunter College
Organizator: Hunter College Art Galleries
Współpraca kuratorska ze strony Muzeum Sztuki w Łodzi: Maria Morzuch
Koordynacja wystawy ze strony Muzeum Sztuki w Łodzi: Rafał Kupiński
Od 27 stycznia do 23 kwietnia 2017 roku
Wernisaż 27 stycznia 2017 roku, godz. 18.00
ms1 Muzeum Sztuki w Łodzi

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR