• 2017-01-26

Monodram Andrzeja Grabowskiego w Teatrze Polonia

3 lutego w Teatrze Polonia odbędzie się premiera monodramu Andrzeja Grabowskiego pt. Spowiedź chuligana. Jasienin w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego.

„Spowiedź chuligana. Jasienin”, reż. Krzysztof Jasiński (źródło: materiały prasowe teatru)

„Spowiedź chuligana. Jasienin”, reż. Krzysztof Jasiński (źródło: materiały prasowe teatru)

Spowiedź chuligana. Jasienin to zabarwiona czarnym humorem poetycka opowieść o życiu artysty. Podstawą monodramu stały się wiersze jednego z największych XX-wiecznych poetów – Sergiusza Jesienina. Barwna i tragiczna biografia rosyjskiego „poety przeklętego”, wyraźnie widoczna w jego twórczości, jest niemal gotowym scenariuszem teatralnym czy filmowym. Do literackiej legendy przeszły nie tylko historie miłosne Jesienina, ale i jego tajemnicza samobójcza śmierć.

Twórczość Jesienina, jak jego życie, to zderzenie przeciwności – liryki i sarkazmu, ironii i dziecinnej naiwności, wrażliwości i okrucieństwa. Niemal sielankowe pejzaże, poczucie wolności i piękna otaczającego świata współistnieją z mrocznymi obrazami zatracenia się w pijaństwie spowodowanym rozczarowaniem życiem, depresją zwiastującą katastrofę. Poezję tę cechuje niepokojący wręcz urok.

Jesienina nie sposób nie zrozumieć, nie sposób też nie dostrzec surowego piękna tej poezji, i to bez względu na wiek czytającego. Jesienin pisze prosto, ale jest w swej prostocie niezwykle przejmujący, prawdziwy. […] Spowiedź chuligana. Jesienin miała być spotkaniem starego i młodego Jesienina, czyli mnie z przeszłości ze mną obecnym – mówi Andrzej Grabowski

Realizatorzy:

  • Adaptacja i reżyseria: Krzysztof Jasiński
  • Muzyka: Janusz Grzywacz

Krzysztof Jasiński, Spowiedź chuligana. Jasienin
Premiera: 3 lutego 2017 roku, godz. 19.30
Teatr Polonia w Warszawie

Dodaj komentarz