28 stycznia w Kronice w Bytomiu

Kronika Bytom zaprasza 28 styczna na wernisaż wystaw: Dominika Ritszela Kategoria siły i Macieja Cholewy Mit małego miasta. Podczas wernisażu odbędzie się koncert duetu Mazurkiewicz i Marciniak.

Maciej Cholewa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maciej Cholewa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dominik Risztel mówi o swojej twórczości: Pojęcie dyscypliny generuje wizję porządku idealnego opartego na obowiązujących regułach gry, jasno sprecyzowanych formach karania oraz sztucznie stworzonych warunkach równości szans. Wynikająca z tej gry zamknięta narracja, w której każde zmagania kończą się wygraną lub przegraną, są wymierne i niepodważalne.

Podczas pracy nad projektem wystawy koncentrowałem się na tym co powodowało we mnie uczucie wątpliwości i ekscytacji, tak, że sam nie wiedziałem, czy to co obserwuję stanowi coś dobrego, czy nie. Interesowały mnie wszelkie okoliczności i konsekwencje podporządkowania się zasadom, które regulują sposób zachowania człowieka, wyznaczają cele oraz ich granice. Opierając się na przykładach szkoły, aresztu oraz widowisk sportowych chciałem oddać atmosferę pełną napięć, ograniczeń, kumulującej w sobie wszelkie zasady, reguły i odruchy charakteryzujące przestrzenie instytucji totalnej.

Ta wystawa to również osobista refleksja nad światem sztuki, w którym rywalizacja przebiega na zasadzie nie zawsze zrozumiałych kategorii, gdzie sukces i porażka nie są jednoznaczne, a kibice nie zawsze wypełniają puste miejsca na trybunach.

Dominik Ritszel – urodził się w 1988 r.,  artysta wizualny tworzący filmy i video-instalacje. Ukończył ASP w Katowicach (2013) na wydziale Grafiki Warsztatowej. Stypendysta Młodej Polski (2014). Laureat nagrody głównej Trieste Contemporanea Award 2015. Obecnie doktorant na ASP w Katowicach. Mieszka i pracuje w Katowicach.

Na wystawie Macieja Cholewy wymyślony obraz miasta przeplata się z interpretacjami historii zasłyszanych od mieszkańców małych miejscowości. Narracja wystawy prowadzona jest w w formie literackiego wydawnictwa inspirowanego miejskimi gazetkami (Mit małego miasta), a także wideo, instalacji i obiektów będących efektem dosłownego, ale i symbolicznego rozbioru uniwersalnego małego miasta na części pierwsze.

Sztuka Cholewy jest zarazem niezwykle czuła na paradoksy zawarte w banalnych, codziennych ludzkich aktywnościach, absurdzie życia, powszechności śmierci, materialności przyrody.

Granice Małego Miasta nie są wyraźne. Zacierają się w miejscu, gdzie ostatnie domy o sześciennych formach, pokrytych styropianowym ociepleniem i drobnymi kamykami, ustępują miejsca polom, sztucznie utworzonym lasom i sadom. Nie wiadomo, czy nieliczne budynki ingerują w przyrodę, czy to ona pochłaniała bardziej zurbanizowane tereny. Położenie geograficzne sprzyja miastu, które przenika się z naturą i doskonale w niej kamufluje. Również mieszkańcy ukryci w jego wnętrzu pozostają niewidoczni dla zewnętrznego obserwatora. Unikają niebezpieczeństw czekających za niewidocznymi granicami, a większość z nich już dawno zapomniała o świecie istniejącym poza jego obrębem. Możliwe, że inny świat w ogóle nie istnieje. Pozwalają wchłonąć się miastu oraz otaczającej go naturze, stając się jego integralną częścią, współtworząc złożony i szczelny organizm – napisał Maciej Cholewa. (Fragment tekstu z gazety Mit małego miasta będącej częścią wystawy)

Maciej Cholewa – urodził się w 1991 r., artysta wizualny. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Tworzy instalacje, wideo, obiekty, słuchowiska, opowiadania. W 2016 roku otrzymał wyróżnienie magazynu SZUM w konkursie Najlepsze dyplomy 2016 i został nominowany do Nagrody Fundacji Grey House. Wystawa Mit małego miasta jest debiutancką wystawą indywidualną artysty. Mieszka i pracuje w Radzionkowie.

Mazurkiewicz i Marciniak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mazurkiewicz i Marciniak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Otwarciu wystawa towarzyszy koncert duetu Mazurkiewicza i Marciniaka.

Jacek Mazurkiewicz – urodził się w 1979 r., kontrabasista, kompozytor. Interesuje się szeroko pojętą muzyką. Swoje dźwięki składa w całość bazując na wrażeniach emocjonalnych i pulsie. Łącząc akustykę z elektroniką, wciąż poszukuje nowego brzmienia. Współtworzy głównie projekty autorskie (Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego, Modular String Trio, 3FoNIA). Zajmuje się udźwiękowieniem, komponowaniem i produkcją muzyki do filmów i spektakli teatralnych. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe i muzyczne. Współpracował z wieloma polskimi i zagranicznymi artystami: Daniel Levin, Rob Brown, Vasco Trilla, Mikołaj Trzaska, Patryk Zakrocki, Wojciech Jachna, Stanisław Soyka, Ray Dickaty, Tomasz Dąbrowski, Jacek Kleyff & Orkiestra Na Zdrowie, Warsaw Improvisers Orchestra. Mieszka w Warszawie.

Łukasz Marciniak – urodził się w 1984 r., gitarzysta, kompozytor, pasjonat muzyki. Wraz z Rafałem Blachą współtworzy duo improwizowane Makemake grające otwarte kompozycje w duchu ambient, free jazz oraz muzyki kompozytorów współczesnych. W działaniach solowych pracuje nad własnym językiem artykulacji (pizzicato, preparacje) a także wykorzystuje w swojej grze przestrzeń i oddech łącząc ją z noisem i elektroniką. W Duetach występował m.in. z Leną Czerniawską i Kubą Sokołowskim. Mieszka w Bytomiu.

Dominik Ritszel. Kategoria siły
Kuratorka: Agata Cukierska
Maciej Cholewa. Mit małego miasta
Kurator: Stanisław Ruksza
Wernisaż 28 stycznia 2017 roku, godz. 19.00
(podczas otwarcia koncert Jacek Mazurkiewicz – Łukasz Marciniak)
Wystawa czynna od 28 stycznia do 18 marca 2017 roku
Kronika w Bytomiu

Dodaj komentarz