Najciekawsze idee 15. Biennale Architektury w Wenecji

New York Times uznał polską wystawę Fair building za jedną z sześciu najlepszych prezentowanych na 15. Biennale Architektury w Wenecji. 26 stycznia w Galerii Głównej Instytutu Dizajnu odbędzie się wykład i prezentacja najciekawszych idei prezentowanych podczas tego wydarzenia.

Pawilon Polski na Biennale w Wenecji (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pawilon Polski na Biennale w Wenecji (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kuratorem głównym 15. Biennale był chilijski architekt, Alejandro Aravena, laureat Pritzkera – jednej z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie architektury, współtwórca think tanku Elemental, który działa na rzecz poprawy warunków mieszkaniowych osób dotkniętych biedą czy klęskami żywiołowymi.

Tematem przewodnim Biennale był „Raport z Frontu”. O tym jak został on ujęty i zaprezentowany na wystawach opowiedzą: Jakub Heciak, Hubert Trammer, Dominika Janicka oraz Michał Gdak.

Jakub Heciak (dyplom WA PK – 2007) doświadczenie zawodowe jako architekt zdobywał pracując w polskich i francuskich biurach projektów, a od 2009 roku prowadzi autorską pracownię projektową. Od 2011 roku jest nauczycielem akademickim w Politechnice Świętokrzyskiej oraz prowadzi badania we współpracy z Departamentem Architektury ETH w Zurychu. Głównym obszarem jego zainteresowań twórczych oraz naukowych jest mieszkalnictwo oraz przestrzeń publiczna.

Hubert Trammer (1975) – jest architektem, nauczycielem na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. W 2016 roku w zespole z Maciejem Kaufmanem, Marcinem Maraszkiem, Magdaleną Wnęk i Justyną Dziedziejko zdobył I nagrodę w konkursie realizacyjnym na projekt Centrum Lokalnego „Orszy” w Warszawie. Ekspert nominujący realizacje architektoniczne do edycji 2015 Nagrody Architektonicznej Unii Europejskiej im. Ludwiga Miesa van der Rohe. Członek sądów konkursów architektonicznych w tym europejskiego konkursu urbanistycznego Europan. Współpracował między innymi z Fundacją Twórców Architektury, Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Studentów Architektury, czasopismem A10 – New European Architecture, Wydziałem Architektury ETH w Zurychu, Instytutem Architektury, Mediów i Wzornictwa Strelka w Moskwie.

Wystawa „Fair building” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Fair building” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Do 17 lutego w Instytucie Dizajnu w Kielcach można oglądać wystawę Fair building, która reprezentowała Polskę na 15. Biennale Architektury. Porusza ona kwestie związane z warunkami zatrudnienia robotników, ich bezpieczeństwem, czasem pracy, wynagrodzeniem, a także szacunkiem jakim jest obdarzana ich profesja.

Spotkanie dookoła 15. Biennale Architektury w Wenecji
26 stycznia 2017 roku, godz. 17.30
Instytut Dizajnu w Kielcach

Dodaj komentarz