Wykład Thierry’ego de Duve’a

Muzeum Sztuki w Łodzi zaprasza 25 stycznia na wykład filozofa i teoretyka sztuki Thierry’ego de Duve’a.

Thierry de Duve (źródło: materiały prasowe organizatora)

Thierry de Duve (źródło: materiały prasowe organizatora)

W roku 1917, pod postacią zdjęcia pisuaru ochrzczonego Fontanną, Marcel Duchamp wysłał światu swego rodzaju telegram. Kiedy wiadomość została odebrana? Jaki wpływ wywarła na sztukę i środowisko artystyczne? Jak brzmiała jej treść? Które wielkie zmiany w pojmowaniu sztuki przez zachodnie instytucje, były rezultatem posłannictwa Duchampa? Aby znaleźć odpowiedzi na każde z tych pytań, trzeba by  udać się w podróż w czasie i przestrzeni, podczas której, w roki 1648, będzie można niejednokrotnie komunikować się pomiędzy Paryżem a Nowym Jorkiem.

Thierry de Duve – pochodzący z Belgii profesor Historii oraz Teorii Sztuki Współczesnej, specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących działalności artystycznej Marcela Duchampa, a także filozofii Immanuela Kanta. W swojej karierze akademickiej gościł na największych uczelniach takich, jak: MIT czy Uniwersytet Johna Hopkinsa. Obecnie de Duve, Evelyn Kranes Kossak profesor, wykłada na wydziale Historii Sztuki w Hunter Collage w Nowym Jorku. Jest on nie tylko cenionym na świecie specjalistą oraz kuratorem wystaw, ale także autorem wielu znamienitych publikacji, w tym: The Definitely Unfinished Marcel Duchamp (1993), Kant After Duchamp (1998), jak również Sewn in the Sweatshops of Marx (2012).

Thierry de Duve wychodzi z założenia, iż nie istnieje różnica pomiędzy sztuką współczesną, nowoczesną czy też postmodernistyczną, ponieważ u podłoża każdej z nich znajdują się te same reguły. Sztuka, jak twierdzi, nie posiada zdefiniowanej istoty, a jest ona jedynie tym, co sztuką nazwiemy.

Wydarzenie towarzyszące wystawie Nahum Tevet: Prace na szkle, 1972–1975.

Wykład Thierry’ego de Duve’a
25 stycznia 2017 roku, godz. 18.00
ms² Muzeum Sztuki w Łodzi

Dodaj komentarz