Spragnieni Piękna

Przed wiekiem rozpoczęło działalność Stowarzyszenie Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie. Muzeum pragnie uczcić ten imponujący jubileusz, stąd pomysł pokazu przywołującego karnawałową atmosferę międzywojennej Warszawy.

Edward Okuń, „ My i wojna”, 1917-1923 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Edward Okuń, „ My i wojna”, 1917-1923 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawiane eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, a także z kolekcji członków Stowarzyszenia Przyjaciele MNW, Państwa Agnieszki i Marka Roeflerów – właścicieli kolekcji dzieł artystów polskich związanych z École de Paris oraz Pana Adama Leja – historyka sztuki, posiadacza największej w Polsce kolekcji ubiorów dawnych.

Wystawa jest tak różnorodna, jak różnorodna była sztuka dwudziestolecia międzywojennego. Obok dobrze znanych dzieł Tadeusza Styki, Wojciecha Weissa, Edwarda Okunia, Leona Chwistka czy Tymona Niesiołowskiego prezentuje słabiej dziś znane, choć w swoim czasie cieszące się dużym uznaniem prace Kazimierza Kwiatkowskiego, Michała Czepity, Włodzimierza Bartoszewicza czy Witolda Jurgielewicza. Obrazy artystów związanych ze stowarzyszeniem Rytm, z paryskimi kapistami czy środowiskiem wileńskim to głównie reprezentacyjne portrety, które łączy klasyczna forma, rytmizacja kompozycji oraz dekoracyjność. Rzeźbę, która w tym okresie rozwijała się niezwykle dynamicznie, reprezentują dzieła Xawerego Dunikowskiego, Franciszka Strynkiewicza, Henryka Kuny, Miki Mickun i Jeana Lamberta-Ruckiego. Za sprawą zgromadzonych na pokazie dzieł organizatorzy chcą oddać charakterystyczne dla tych czasów przenikanie się kultury wysokiej z masową. Międzynarodowy styl zdobnictwa określany mianem art déco, w Polsce nazywany niekiedy „stylem odrodzonej niepodległości”, był wyrazem afirmacji życia i chęci jego upiększania.

Stowarzyszenie Przyjaciele MNW jest stale rozwijającą się społecznością zrzeszającą ludzi ciekawych świata, otwartych, o dużych oczekiwaniach poznawczych, którzy chcą uczestniczyć w wielkiej przygodzie ze sztuką, spotykać osoby o podobnych zainteresowaniach i aktywnie brać udział w życiu największego muzeum sztuki w Polsce.

Spragnieni Piękna. Z okazji 100-lecia Stowarzyszenia Przyjaciele MNW
Kuratorka: Renata Higersberge
Od 26 stycznia do 12 marca 2017 roku
Muzeum Narodowe w Warszawie

Dodaj komentarz