Prace Marka Starzyka w Galerii Miejskiej we Wrocławiu

Galeria Miejska we Wrocławiu zaprasza od 27 stycznia na wystawę pt. Marek Starzyk. Gazetowe obrazki. Ekspozycja jest próbą rekapitulacji złożonego dorobku malarskiego, graficznego i rysunkowego zmarłego w 2011 roku Marka Starzyka.

Marek Starzyk, „Między Niebem a Ziemią”, 2000 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marek Starzyk, „Między Niebem a Ziemią”, 2000 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Urodzony w 1960 roku w Warszawie artysta całe swoje dorosłe życie związany był z Wrocławiem gdzie ukończył studia (1988) i współtworzył lokalne środowisko artystyczne. Mimo swojej aktywnej roli w obiegu sztuki jego postawa twórcza nigdy w całości nie opierała się wyłącznie na utożsamianiu z dominującymi nurtami artystycznymi – obojętnie czy chodziło o neoekspresjonizm lat 80. czy nowe tendencje rozkwitające już po roku 1989. Tę niezależność i umiejętność wypowiadania się własnym głosem od początku doceniał nauczyciel Starzyka – prof. Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki, który dziś podkreśla, iż ten bardzo wcześnie i bardzo świadomie został artystą „osobnym”, artystą odcinającym się od jakiejkolwiek strategii czy kalkulacji.

Marek Starzyk, „TV-maniacy”, 1999 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marek Starzyk, „TV-maniacy”, 1999 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa obejmuje prace Starzyka pochodzące z trzech okresów jego twórczości: od cyklu tzw. obrazów składanych tworzonych w latach 80. przez linoryty, kolaże i grafiki wykonane w technice mieszanej pochodzące z końca lat 80. i dekady lat 90. oraz grafiki komputerowe, po które sięgał w latach 2000, gdy przez chorobę zmuszony był tworzyć już wyłącznie w warunkach domowych. Ważną częścią retrospektywy jest seria komputerowo opracowanego Dziennika, będącego jedną z ostatnich realizacji artysty.

Więcej o wystawie piszemy na stronach O.pl.

Marek Starzyk, Gazetowe obrazki
Od 27 stycznia do 23 lutego 2017 roku
Galeria Miejska we Wrocławiu

Dodaj komentarz