Murale Bielska-Białej

Bielsko-Biała. Murale − to tytuł pierwszego przewodnika opisującego murale, które powstały w Bielsku-Białej dzięki projektom Fundacji Galerii Bielskiej, Galerii Bielskiej BWA i Urzędu Miejskiego. Spotkanie promujące przewodnik będzie okazją do rozmowy na temat streetartu, w której wezmą udział artyści, przedstawiciele władz miasta, osoby odpowiedzialne za realizację miejskich projektów streetartowych i wspierających ich powstanie. Bielsko-Biała.

Timothy Fisher,  Sean Hamilton, Megan Jones w trakcie realizacji, fot. Ewa Kozak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Timothy Fisher, Sean Hamilton, Megan Jones w trakcie realizacji, fot. Ewa Kozak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przewodnik Bielsko-Biała. Murale jest podręczną, ponad 40-stronnicową książeczką, prezentującą 18 murali zrealizowanych w Bielsku-Białej w latach 2008−2016. Znajdują się one na budynkach w centrum miasta, więc wszystkie można obejrzeć w czasie 2−3 godzinnego spaceru.

Wszystkie projekty nie są incydentalną akcją artystyczną, lecz zyskały akceptację konserwatora zabytków i miejskiego plastyka. Zostały zaplanowane, wkomponowane w przestrzeń wokół ściany, na której się znajdują. Odwołują się do symboli i skojarzeń związanych z kulturą miasta i regionu – mówi Justyna Łabądź, autorka tekstu przewodnika.

Na muralach można zobaczyć m.in. pasterza niosącego owcę, surrealistyczny wizerunek sowy, gigantyczną koronkę; tramwaje, które kursowały po mieście w latach 1895–1971; maszyny wykorzystywane w przemyśle włókienniczym, z którego słynęło Bielsko-Biała, czy detale architektoniczne, jak żaby we frakach, zdobiące wejście do secesyjnej kamienicy Pod żabami w centrum miasta.

We wstępie do przewodnika, Agata Smalcerz − dyrektor Galerii Bielskiej BWA zwraca uwagę, że pierwszy bielski mural − Primavera namalował Dariusz Gierdal w 1996 roku. Malowidło nie przetrwało, zostało zakryte graffiti. W Bielsku-Białej nie ma już także niegdyś głośnych murali najsłynniejszych polskich malarzy współczesnych − Wilhelma Sasnala na elewacji Galerii Bielskiej BWA i Leona Tarasewicza na ścianie centrum handlowego Gemini.

Wśród 10 autorek i 14 autorów murali są absolwenci uczelni artystycznych, jak Karolina Zdunek, Małgorzata Rozenau, Mariusz Waras, Jacek Grabowski, czy Natalia Rak. Autorami bielskich murali są również streetartowcy, jak Artur „Turbos” Bosowski, Marcin „Malik“ Malicki czy Dariusz Paczkowski.

Mural „NeSpoon” fot. Justyna Łabądź (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mural „NeSpoon” fot. Justyna Łabądź (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prace prezentowane w przewodniku Bielsko-Biała. Murale powstały w ramach różnych projektów, m.in. oBBraz miasta − trzykrotnie realizowanego przez Galerię Bielską BWA przy współpracy z Fundacją Galerii Bielskiej i Urzędem Miasta w Bielsku-Białej. Efektem międzynarodowych rezydencji artystycznych Beyond Time/Poza czasem organizowanych przez Galerię Bielską BWA, a także dzięki współpracy Bielska-Białej z miastami partnerskimi autorami murali są również twórcy z USA, Włoch i Hiszpanii

Autorzy bielskich murali, którzy zapowiedzieli swój udział w spotkaniu Gdy na ulicy rządzi sztuka to: Ilona Krieser, Izabela Ołdak, Małgorzata Razenau, Katarzyna „Katka” Dyga-Szymonowicz i Maciej „Kamer” Szymonowicz, Turbos, Piotr Graff, Marcin „Malik” Malicki, Piotr Wisła, Dariusz Paczkowski.

Gdy na ulicy rządzi sztuka 
25 stycznia 2017 roku, godz. 18.00
Klubokawiarni Aquarium
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz