• 2017-01-24

19. Festiwal Bielska Zadymka Jazzowa

Lotos Jazz Festival 19. Bielska Zadymka Jazzowa odbędzie się w dniach od 20 do 26 lutego w Bielsku-Białej i Katowicach.

Lotos Jazz Festival 19. Bielska Zadymka Jazzowa (źródło: materiały prasowe)

Lotos Jazz Festival 19. Bielska Zadymka Jazzowa (źródło: materiały prasowe)

Festiwal tradycyjnie rozpocznie się Finałem Konkursu, którego nagrodą jest nagranie i promocja debiutanckiej płyty. Laureat konkursu zaprezentuje się również podczas Gali polskiego jazzu (21 lutego) w Teatrze Polskim. Gospodarzem tegorocznej Gali będzie Wojciech Karolak. Ten ceniony aranżer i pianista jazzowy, wirtuoz organów Hammonda, przygotował na Zadymkę program, w którym wystąpi wraz ze swoim trio oraz Big Bandem Wiesława Pieregorólki. Jego gośćmi będą Ewa Bem i Jan Ptaszyn Wróblewski.

W Galerii SFERA, w klubie Klimat – Zadymka zagości na trzy kolejne wieczory. Będą to wieczory premier. To właśnie na Zadymce będzie można usłyszeć koncerty, które dotąd nie były prezentowane przed polską publicznością. W 2017 roku przypada stulecie urodzin jednej z najważniejszych wokalistek jazzowych XX wieku – Elli Fitzgerald. Z tej okazji słynna amerykańska wokalistka Jane Monheit wydała album The Songbook Sessions: Ella Fitzgerald. Ten projekt zaprezentowany będzie w Polsce po raz pierwszy. Jest on efektem współpracy Monheit z wybitnym trębaczem i kompozytorem – Nicholasem Paytonem. To właśnie para tych muzyków wystąpi 22 lutego w ramach koncertów z cyklu Klimaty jazzu. Europejską premierą będzie prezentacja najnowszej płyty Nicholasa Paytona Afro-Carribean Mixtape.

W czwartek, 23 lutego, po raz pierwszy przed polską publicznością wystąpi Karolina Strassmayer, pochodząca z Austrii saksofonistka altowa, pierwsza kobieta grająca w nagrodzonej Grammy WDR Big Band Cologne. Kwartet KLARO! założyła w 2000 roku wspólnie z perkusistą Drorim Mondlakiem. Ich muzyka to połączenie europejskiej klasyki, folku, rytmicznych, swingowych melodii amerykańskiego jazzu oraz współczesnej muzyki improwizowanej. Gwiazdą wieczoru będzie David Sanchez, dwukrotny zdobywca nagrody Grammy, saksofonista, który znakomicie łączy jazz z muzycznymi dialektami rodzinnego Puerto Rico i Ameryki Łacińskiej. Jego nowy album Carib – to historia opowiadana dźwiękami, splatająca ze sobą pradawne afrykańskie rytmy, melodie Karaibów i na wskroś nowoczesne jazzowe kompozycje.

W ramach koncertów Okolice jazzu (24 lutego) po raz pierwszy w Polsce zaprezentuje się Jungle by Night – grupa młodych muzyków, niezwykle popularnych w Holandii i koncertujących z sukcesem na całym świecie, od Tokio po Paryż. Ich muzyka inspirowana jest żywiołowymi rytmami afro i muzyką turecką.

Na Zadymce odbędą się również dwie ważne premiery płyt wybitnych polskich perkusistów.  Krzysztof Dziedzic zaprezentuje materiał ze swojego pierwszego solowego albumu Tempo, a Tomasz Grochot – swoją drugą, autorską płytę In America, nagraną z udziałem legendarnego trębacza Eddiego Hendersona. Koncerty te odbędą się w nowym, bielskim jazzowym klubie Metrum, do którego organizatorzy zapraszają codziennie na nocne jam sessions.

Podczas 19. Zadymki na Szyndzielni gospodarzem będzie legenda polskiej muzyki – zespół Voo Voo, który zaprezentuje swój specjalny, zadymkowy program: Voo Voo – Na Holi.

Koncert otwarty to prezent dla mieszkańców Bielska-Białej. To zaproszenie do rodzinnego świętowania jazzu w sobotnie popołudnie, 25 lutego. W tym roku, w ramach wieloletniej współpracy z Kaunas Jazz – największym litewskim festiwalem jazzowym – pokażemy młodą scenę muzyczną z Litwy. Jazzowe standardy zaprezentuje Kotryna Juodzeviciute z zespołem Silent Blast Quintet.

Finał festiwalu to Gala w NOSPR. To właśnie tam, w jednej z najnowocześniejszych i najlepszych sal koncertowych świata od dwóch lat odbywa się ostatni koncert Zadymki z udziałem największych gwiazd i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Gwiazdą wieczoru (26 lutego) będzie Jamie Cullum – najpopularniejszy brytyjski muzyk jazzowy, pianista, gitarzysta i perkusista, laureat nagrody Grammy i 2 Złotych Globów.

Podczas Lotos Jazz Festival 19. Bielskiej Zadymki Jazzowej w Galerii Sfera stanie festiwalowa scena promocji, na której codziennie grać będą uczniowie bielskiej szkoły muzycznej, a w Klubie Festiwalowym Metrum prezentować się będą studenci Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.

Lotos Jazz Festival 19. Bielska Zadymka Jazzowa
Od 20 do 26 lutego 2017 roku
Bielsko-Biała – Katowice

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR