Wracając z Białowieży

Prezentacja w Miejscu Projektów Zachęty zatytułowana Wracając z Białowieży przedstawi kontekst pleneru białowieskiego Wracając do Białowieży. Będzie także okazją do spotkania kluczowych dla projektu postaci, m.in. Joanny Kossak, Tomasza Samojlika, Pawła Winiarskiego czy Lecha Wilczka.

„Wracając z Białowieży” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wracając z Białowieży” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas wernisażu 21 stycznia zagra Martyna Poznańska. Występ składać się będzie z prezentacji nagrań terenowych Petera Cusacka i Martyny Poznańskiej. Zostały one zarejestrowane między lipcem a październikiem 2016 w ramach projektu Synapsy Białowieży, odnoszącego się do codziennego brzmienia puszczy. Drobne, ulotne dźwięki wywołują wrażenie spaceru dźwiękowego w tym niezwykłym miejscu.

Na początku października 2015 roku we wsi Teremiski w Puszczy Białowieskiej, z inicjatywy dwóch artystów – Tomasza Koszewnika i Jana Szewczyka, odbył się plener, w którym wzięli udział doktoranci Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Projekt Wracając do Białowieży, choć inspirowany tradycją białowieskich plenerów malarskich z lat 60. i 70. XX wieku, przybrał formę przede wszystkim rekonesansu artystyczno-badawczego. Centralną rolę w przedsięwzięciu pełnił Uniwersytet Powszechny im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach, który udzielił artystom bezinteresownej gościny. Dzięki specyficznemu klimatowi, tradycji, przepastnej bibliotece oraz tworzącym tę instytucję ludziom powstało intelektualne otoczenie dla związanych z projektem działań. Obok indywidualnych doświadczeń ważne dla zrozumienia kontekstu były spotkania z naukowcami, przyrodnikami, leśnikami, artystami czy zamieszkującymi białowieską puszczę outsiderami. Plener stał się też okazją do redefinicji idei mających stymulować twórcze natchnienie spotkań artystów z naturą, motywu nie tak częstego w Polskiej sztuce. Indywidualną pracę doktorantów podsumowała wystawa poplenerowa w Galerii Arsenał w Białymstoku oraz publikacja, która ukaże się w pierwszej połowie 2017 roku.

Wracając z Białowieży
Artyści: Tomasz Koszewnik, Jan Szewczyk
Od 22 stycznia do 5 lutego 2017 roku
Wernisaż: 21 stycznia 2017 roku, godz. 19.00
Miejsce Projektów Zachęty w Warszawie

Dodaj komentarz