Węgry w roli głównej, czyli 2017 pod znakiem kultury madziarskiej

Cykle wydarzeń i spotkań organizowanych pod egidą Roku Kultury Węgierskiej w Polsce jeszcze się nie zakończyły, a dotychczasowi uczestnicy mieli już okazję wziąć udział w licznych wydarzeniach przybliżających madziarską literaturę i sztukę.

Rok Kultury Węgierskiej w Polsce (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rok Kultury Węgierskiej w Polsce (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rok Kultury Węgierskiej w Polsce został zaplanowany nietypowo – na ponad półtora roku (od maja 2016 roku do końca 2017 roku).

Węgrobus i najnowsza kinematografia

W 2017 roku organizatorzy proponują kolejne wydarzenia, które są najlepszym przykładem na to jak ciekawa i wartościowa jest węgierska kultura i historia. Będą to wystawy, konferencje, warsztaty, koncerty, sztuki teatralne oraz projekcje filmowe.

Festiwal Węgierskiego Dramatu – przewidziany na cały rok – będzie doskonałą możliwością poznania teatru widzianego oczami węgierskich reżyserów i aktorów.

Wielbicieli współczesnej kinematografii będą mieli okazję wziąć udział w przeglądzie filmów węgierskich w warszawskim Kinie Muranów.

Gratką dla miłośników sztuki będzie wystawa najwybitniejszych madziarskich malarzy – należących do tzw. grupy Nyolcak – na Zamku Królewskim. Grupa ta została założona przez ośmiu studiujących w Paryżu węgierskich malarzy, którzy stworzyli swój własny styl inspirowany francuskim modernizmem, a ich twórczość diametralnie zmieniła sztukę XX wieku kraju nad Dunajem.

Zainteresowani fotografią będą mogli wybrać się na ekspozycję prac jej najwybitniejszych przedstawicieli do warszawskiego Muzeum Narodowego.

Z kolei w maju Węgrzy pojawią się na festiwalu Poznań Poetów. To kolejna szansa dla Polaków na poznanie literatury madziarskich pisarzy, docenianej na całym świecie.

Jednym z najciekawszych wydarzeń będzie Węgrobus. To zakrojony na szeroką skalę cykl letnich imprez obejmujący wszelkie koncerty, pokazy filmów, przedstawienie i wiele innych atrakcji.

Rok Kultury Węgierskiej w Polsce
Węgierski Instytut Kultury w Warszawie
Od maja 2016 roku do grudnia 2017 roku

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR