• 2017-01-21

Czytania perfomatywne w Centrum Dramatu Najnowszego

23 stycznia odbędzie się pierwsze czytanie performatywne w ramach Centrum Dramatu Najnowszego. Tekst W górę Jakuba Roszkowskiego wyreżyseruje Anna Augustynowicz.

Centrum Dramatu Najnowszego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Centrum Dramatu Najnowszego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czytania i warsztaty będą odbywały się na Scenie Miniatura Teatru im. Juliusza Słowackiego. Kuratorami projektu są Mateusz Pakuła i Jakub Roszkowski.

Chcemy, żeby CDN było laboratorium nowych tekstów dla teatru, miejscem testowania potencjału współczesnych dramatów i szerzej – scenariuszy teatralnych: hybrydowych adaptacji, multikompilacji i innych. To przestrzeń badania machiny tekstu, która może stać się trampoliną do stworzenia pełnowymiarowego spektaklu. Może, ale nie musi. Zależy nam na tym, by pozwalać twórcom na poszukiwanie, błądzenie, porażkę. Na swobodę i wolność nieograniczoną wymaganiami promocyjnymi czy sprzedażowymi. To przestrzeń przeprowadzania i zdobywania doświadczeń – mówią kuratorzy projektu.

Reżyserii czytań podjęli się znani realizatorzy, pierwszy tekst wyreżyseruje Anna Augustynowicz, w lutym spotkamy się Pawłem Świątkiem, w marcu z Remikiem Brzykiem, w dalszej kolejności swój udział w CDN potwierdzili Maja Kleczewska, Yana Ross, Ewelina Marciniak, Maciej Podstawny, czy Krzysztof Garbaczewski. Wśród dramatów, z którymi zapoznamy się w tym sezonie teatralnym będą m.in. Life is loading – tekst Mariusza Więcka i Jerzego Wójcickiego nagrodzony na konkursie dramaturgicznym w Norymberdze i Pawi tren Iwony Korszańskiej – realizowany niedawno jako słuchowisko w Trójce Polskim Radiu.

W czytaniach wezmą udział aktorzy Teatru Słowackiego, publiczność zaś będzie pełnić pełnoprawną rolę w procesie twórczym, mogąc zadawać pytania, rozbijać tekst na elementy sceniczne, przyglądać się temu, jak język pisany zamienia się w obraz przy wykorzystaniu teatralnych środków wyrazu. Po każdym spotkaniu będzie następować dyskusja i omówienie, badanie potencjału realizacyjnego na deskach teatru.

Jakub RoszkowskiW górę
23 stycznia 2017 roku, godz. 19.00
Centrum Dramatu Najnowszego
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Dodaj komentarz