Atlas Sztuki Janusza Towpika

22 stycznia w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym zostanie udostępniona zwiedzającym wystawa Atlas Sztuki Janusza Towpika.

Janusz Towpik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Janusz Towpik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Janusz Towpik urodził się 18 lipca 1934 roku w Cieszynie, całe życie był jednak związany z Warszawą. W roku 1959 ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie od roku 1962 był asystentem, a następnie wykładowcą w Katedrze Rysunku, Malarstwa i Rzeźby. Studiował również malarstwo jako wolny słuchacz w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem prof. Michała Byliny. W 1962 roku przyjęty został również do Związku Polskich Artystów Plastyków.

Od początku lat 60-tych ilustrował książki popularnonaukowe, podręczniki i atlasy przyrodnicze, ale przede wszystkim był autorem ilustracji do około 30 książek dla dzieci i młodzieży oraz kilkunastu bajek na diaskop. Współpracował z takimi czasopismami jak „Łowca Polski”, „Płomyk” czy „Przyroda Polska”. Projektował także małe formy graficzne, m.in. znaczki pocztowe, pocztówki, ekslibrisy, logotypy czy etykiety zapałczane.

Był autorem niezliczonej ilości szkiców i rysunków, dla których nieustającym źródłem inspiracji była polska przyroda. Jednocześnie był znawcą i miłośnikiem koni. W latach 70-tych współpracował z warszawskim Ogrodem Zoologicznym, gdzie stworzył archiwum ikonograficzne, a także prowadził koło plastyczne dla dzieci, jedno z pierwszych tego typu w Europie. Jego ostatnimi pracami był cykl nagrodzonych projektów gobelinów o tematyce myśliwskiej oraz zaprojektowana w oparciu o podobne motywy seria intarsji.

Janusz Towpik, Projekt planszy do Encyklopedii PWN (źródło: materiały prasowe organizatora)

Janusz Towpik, Projekt planszy do Encyklopedii PWN (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa zatytułowana Atlas sztuki Janusza Towpika zaprezentuje bogaty i różnorodny pod względem tematyki, rozwiązań kompozycyjnych i technik artystycznych dorobek artysty. Duży nacisk położony zostanie na zaprezentowanie twórczości ilustratorskiej Towpika – pokazane zostaną liczne, w tym nigdy wcześniej nie prezentowane ilustracje książkowe oraz ilustracje przyrodnicze do atlasów i encyklopedii. Na wystawie zobaczymy również tzw. „towpiki”, czyli niewielkich rozmiarów rysunki przedstawiające uroki polskiego pejzażu, ujetego w różnych porach roku, wykonywane przez artystę w specjalnie opracowanej technice. Wzbogacą ją także prace z zakresu grafiki użytkowej, jak szkice, rysunki i projekty do wydawanych w Europie i USA znaczków pocztowych.

Ważnym aspektem wystawy będzie również ukazanie procesu twórczego, który poznamy dzięki zestawieniu wstępnych szkiców, rysunków i projektów z gotowymi już ilustracjami książkowymi, znaczkami pocztowymi, gobelinami, czy intarsjami. Dzięki takiemu zestawieniu widzowie będą mogli prześledzić ewolucję poszczególnych motywów oraz bliżej poznać tajniki warsztatu jednego z najlepszych polskich ilustratorów lat 60-tych i 70-tych XX w.

Atlas Sztuki Janusza Towpika
Kurator wystawy: dr Seweryn Kuter
Konsultacje: Barbara Towpik-Roszkiewicz
Współpraca organizacyjna: Anna Polak
Od 22 stycznia do 17 kwietnia 2017 roku
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR