• 2017-01-19

Jak będzie wyglądać Muzeum PRL-u?

5 października 2016 roku rozstrzygnięto konkurs na projekt architektoniczno-budowlany dotyczący aranżacji wystawy stałej Muzeum PRL-u w Krakowie. Od 20 stycznia w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej będzie można oglądać nadesłane na ten konkurs projekty.

Zwycięski projekt aranżacji Muzeum PRL-u, MAE Multimedia Art & Education Sp. z o.o (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zwycięski projekt aranżacji Muzeum PRL-u, MAE Multimedia Art & Education Sp. z o.o (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muzeum PRL-u (w organizacji) działa od kwietnia 2013 roku i jest współprowadzone przez gminę Kraków oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mieści się w dawnym budynku kina Światowid w ścisłym centrum socrealistycznej zabudowy Nowej Huty (os. Centrum E-1). Kino Światowid (os. Centrum E1) wzniesiono w latach 1955-57, według projektu Andrzeja Uniejewskiego. Ma 3480 m² powierzchni i dwie sale projekcyjne. Jedną z jego największych atrakcji są mieszczące się w piwnicach schrony.

Konkurs na opracowanie scenariusza i aranżację wystawy stałej zwyciężyła firma MAE Multimedia Art & Education Sp. z o.o. Ich projekt przewiduje m.in.: utworzenie na dachu budynku kina letniego oraz umieszczenie głównej sali ekspozycyjnej pod placem przed budynkiem.

Zakończenie konserwatorskiego remontu budynku (gmach dawnego kina Światowid wpisano w 2015 r. do rejestru zabytków), jego rozbudowy oraz adaptacji na potrzeby Muzeum PRL-u, a także budowa wystawy stałej planowane są na 2020 rok.

Muzeum PRL-u 2020, wystawa pokonkursowa
Od 20 stycznia do 24 lutego 2017 roku
Wojewódzka Biblioteka Publiczna
Kraków

Dodaj komentarz