• 2017-01-19

Piotr Fronczewski w premierowym spektaklu Sceny Spectrum

Scena Spectrum przedstawia zupełnie nową interpretację współczesnego mitu o Pigmalionie. Tymczasowo „bezdomny” teatr, korzystając z gościnności Teatru Ateneum, zaprasza 25 lutego na warszawską premierę spektaklu Edukacja Rity.

„Edukacja Rity”, reż. Andrzej Strzelecki (źródło: materiały prasowe teatru)

„Edukacja Rity”, reż. Andrzej Strzelecki (źródło: materiały prasowe teatru)

Między nauczycielem i uczennicą, niecodzienną i niekonwencjonalną, powstaje skomplikowany system uzależnień i napięć. Frank mimo swej słabości i sceptycyzmu okazuje się znakomitym pedagogiem. Rita czyni stałe postępy, ale jednocześnie przechodzi swoistą ewolucję, wtapiając się coraz bardziej w nowe środowisko ludzi „kulturalnych”, którzy wiedzą, jak się znaleźć w towarzystwie. Odnajduje się w tym świecie, ale za awans społeczny płaci swoją cenę. Między uczennicą i mistrzem rodzi się konflikt, tym bardziej nierozwiązywalny, że podszyty jeszcze męsko-damskimi nieporozumieniami o swoistej i przewrotnej dialektyce.

Realizatorzy:

Reżyseria – Andrzej Strzelecki
Scenografia – Tatiana Kwiatkowska
Muzyka i wykonanie – Szczepan Pospieszalski

Występują:

Rita – Katarzyna Ucherska
Frank – Piotr Fronczewski

Katarzyna Ucherska – absolwentka Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie (2016). Została wyróżniona na XXXIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za: utrzymaną w konwencji groteski rolę Józefa Stalina w dyplomowym przedstawieniu Mistrz i Małgorzata (reż. Waldemar Raźniak).

Willy Russsell, Edukacja Rity
Przekład: Karol Jakubowicz
Premiera: 25 lutego 2017 roku, godz. 19.00
Teatr Ateneum w Warszawie

Dodaj komentarz