Pierwsza wystawa Loesje w Polsce

Zabawne, śmieszne, przekorne, zmuszające do myślenia. Takie są hasła Loesje. Już 20 stycznia w Pasażu rozpocznie się pierwsza w Polsce wystawa charakterystycznych czarno-białych plakatów.

Loesje (źródło: materiały prasowe organizatora)

Loesje (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie znajdzie się będzie 35 plakatów z hasłami w różnych językach: polskim, angielskim, francuskim, niemieckim. Wernisaż połączony będzie z afterparty. W czasie trwania wystawy odbędą się również wydarzenia towarzyszące, w tym warsztaty kreatywnego pisania Loesje. Warsztaty Loesje to zabawa skojarzeniami słownymi i pisanie krótkich tekstów na tematy wybrane przez samych uczestników. Najbardziej inspirujące stają się plakatami podpisanymi imieniem Loesje.

Loesje [luszje], czyli po polsku Lusia, narodziła się w Arnhem w Holandii, 24 listopada 1983 roku. Przez parę tygodni donosiły o tym uliczne plakaty. Obecnie Loesje to grupa ludzi działających na całym świecie na rzecz wolności wyrażania własnej opinii i kreatywności, a jednocześnie postać, poprzez którą chcą inspirować innych. Działalność Loesje ma pobudzać do refleksji, a także kreatywnego i twórczego myślenia oraz uświadomić możliwość wpływania na najbliższe otoczenie.

Loesje wyraża swoje myśli w postaci krótkich haseł zamieszczanych na czarno-białych plakatach. Ich estetyka podkreśla, że najważniejszy jest tekst i znaczenia, jakie ze sobą niesie, a nie kolorowa, atrakcyjna wizualnie forma. Minimalizm stylistyki wyróżnia je także w natłoku wielobarwnych reklam. Charakterystyczny dla plakatów jest również brak interpunkcji, poszerzający możliwości ich interpretowania. Teksty pojawiają się w przestrzeni publicznej, także w postaci szablonów, murali, wlepek.

Loesje Polska – wystawa plakatów
Od 20 stycznia do 31 marca 2017 roku
wernisaż: 20 stycznia 2017 roku, godz. 19.00
Pasaż, ul. Stolarska 5
Kraków

Dodaj komentarz