• 2017-01-19

Fotografie Ludwika Gronowskiego

19 stycznia w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy Ludwik Gronowski. Fotografie Krzemieniec/Wołyń 1930–1939, na której pokazane będą fotografie tego niezwykłego artysty.

Ludwik Gronowski, „Wesoła, na grobli” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ludwik Gronowski, „Wesoła, na grobli” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ludwik Gronowski urodził się w 1904 roku w Warszawie. W wieku 26 lat, jako dyplomowany nauczyciel kreśleń geometrycznych, algebry i rachunków, objął posadę pedagoga w Liceum Krzemienieckim na Wołyniu. Szybko stał się jednym z najbardziej aktywnych animatorów wydarzeń artystycznych i sportowych, był jednym z założycieli krzemienieckiego Towarzystwa Fotograficznego. Jego pierwsza indywidualna wystawa miała miejsce w Krzemieńcu w 1933 roku. Później zdjęcia Gronowskiego były prezentowane na wielu wystawach krajowych (m. in. w Warszawie, Krakowie i Lwowie) oraz za granicą (m.in. w Mediolanie, Londynie, Paryżu, Antwerpii, Wiedniu, Pradze, Chicago, Nowym Jork oraz w Japonii).

Tematyka prac fotograficznych Ludwika Gronowskiego świadczy o jego umiłowaniu przyrody, ludzi i miasta,w którym żył i pracował. Wśród najwcześniejszych zdjęć dominują motywy pejzażowe, a także fotografie ukazujące fragmenty zabudowy miejskiej. Niewątpliwie jednym z najbardziej fascynujących dla Gronowskiego motywów było światło – wiele zdjęć zostało wykonanych o zmierzchu i w czasie porannych mgieł, na wielu fotografiach pojawia się również wyraźna gra światła i cienia. Pewną część kolekcji stanowią fotografie rodzajowe, której bohaterami są mieszkańcy Krzemieńca: podpatrzeni w czasie codziennych czynności, spacerujący po ulicach lub odpoczywający w gronie rodziny. Najważniejszy dla Gronowskiego był jednak portret, swoboda, z jaką autor operował sztucznym światłem, umiejętność ustawienia modela i oddania jego osobowości, czynią z Gronowskiego mistrza gatunku.

Ludwik Gronowski, „Autoportret” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ludwik Gronowski, „Autoportret” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ludwik Gronowski przeżył w Krzemieńcu wybuch wojny, okupację sowiecką, a następnie niemiecką. W 1941 roku opuścił miasto i ukrywał się na na Kielecczyźnie, gdzie działał w ruchu oporu. Ciężko chory, zmarł w 1945 roku w wieku 41 lat.

Dorobek fotograficzny Gronowskiego nie zachował się w całości. Udało się ocalić kilkadziesiąt zdjęć będących świadectwem nie tylko niezwykłej pasji i ogromnego talentu ich autora, ale również fragmentem dokonań cenionego krzemienieckiego środowiska artystycznego. Przechowywana w zbiorach rodziny kolekcja fotografii, prezentowana obecnie w Muzeum Architektury we Wrocławiu, charakteryzuje się niezwykłą różnorodnością, zarówno pod względem tematycznym, jak i warsztatowym.

Ekspozycji w Muzeum Architektury we Wrocławiu towarzyszy polsko-angielski katalog zawierający reprodukcje wszystkich zachowanych fotografii Ludwika Gronowskiego.

Więcej o wystawie w serwisie wydarzenia.o.pl

Ludwik Gronowski. Fotografie Krzemieniec/Wołyń 1930–1939
Od 19 stycznia do 19 marca 2017 roku
Wernisaż: 19 stycznia 2017 roku, godz. 17.00
Muzeum Architektury we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR