• 2017-01-19

Fotografie Ludwika Gronowskiego

19 stycznia w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy Ludwik Gronowski. Fotografie Krzemieniec/Wołyń 1930–1939, na której pokazane będą fotografie tego niezwykłego artysty.

Ludwik Gronowski, „Wesoła, na grobli” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ludwik Gronowski, „Wesoła, na grobli” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ludwik Gronowski urodził się w 1904 roku w Warszawie. W wieku 26 lat, jako dyplomowany nauczyciel kreśleń geometrycznych, algebry i rachunków, objął posadę pedagoga w Liceum Krzemienieckim na Wołyniu. Szybko stał się jednym z najbardziej aktywnych animatorów wydarzeń artystycznych i sportowych, był jednym z założycieli krzemienieckiego Towarzystwa Fotograficznego. Jego pierwsza indywidualna wystawa miała miejsce w Krzemieńcu w 1933 roku. Później zdjęcia Gronowskiego były prezentowane na wielu wystawach krajowych (m. in. w Warszawie, Krakowie i Lwowie) oraz za granicą (m.in. w Mediolanie, Londynie, Paryżu, Antwerpii, Wiedniu, Pradze, Chicago, Nowym Jork oraz w Japonii).

Tematyka prac fotograficznych Ludwika Gronowskiego świadczy o jego umiłowaniu przyrody, ludzi i miasta,w którym żył i pracował. Wśród najwcześniejszych zdjęć dominują motywy pejzażowe, a także fotografie ukazujące fragmenty zabudowy miejskiej. Niewątpliwie jednym z najbardziej fascynujących dla Gronowskiego motywów było światło – wiele zdjęć zostało wykonanych o zmierzchu i w czasie porannych mgieł, na wielu fotografiach pojawia się również wyraźna gra światła i cienia. Pewną część kolekcji stanowią fotografie rodzajowe, której bohaterami są mieszkańcy Krzemieńca: podpatrzeni w czasie codziennych czynności, spacerujący po ulicach lub odpoczywający w gronie rodziny. Najważniejszy dla Gronowskiego był jednak portret, swoboda, z jaką autor operował sztucznym światłem, umiejętność ustawienia modela i oddania jego osobowości, czynią z Gronowskiego mistrza gatunku.

Ludwik Gronowski, „Autoportret” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ludwik Gronowski, „Autoportret” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ludwik Gronowski przeżył w Krzemieńcu wybuch wojny, okupację sowiecką, a następnie niemiecką. W 1941 roku opuścił miasto i ukrywał się na na Kielecczyźnie, gdzie działał w ruchu oporu. Ciężko chory, zmarł w 1945 roku w wieku 41 lat.

Dorobek fotograficzny Gronowskiego nie zachował się w całości. Udało się ocalić kilkadziesiąt zdjęć będących świadectwem nie tylko niezwykłej pasji i ogromnego talentu ich autora, ale również fragmentem dokonań cenionego krzemienieckiego środowiska artystycznego. Przechowywana w zbiorach rodziny kolekcja fotografii, prezentowana obecnie w Muzeum Architektury we Wrocławiu, charakteryzuje się niezwykłą różnorodnością, zarówno pod względem tematycznym, jak i warsztatowym.

Ekspozycji w Muzeum Architektury we Wrocławiu towarzyszy polsko-angielski katalog zawierający reprodukcje wszystkich zachowanych fotografii Ludwika Gronowskiego.

Więcej o wystawie w serwisie wydarzenia.o.pl

Ludwik Gronowski. Fotografie Krzemieniec/Wołyń 1930–1939
Od 19 stycznia do 19 marca 2017 roku
Wernisaż: 19 stycznia 2017 roku, godz. 17.00
Muzeum Architektury we Wrocławiu

Dodaj komentarz