M z widokiem na morze

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza na otwarcie nowej wystawy Gosi Golińskiej M/morze. M1, M2, M3, M4, M5 to symbole oznaczające w czasach PRL-u metraż mieszkania – wyczekiwanego i otrzymywanego z przydziału obiektu pragnień. Tytuł M/morze oznacza mieszkanie z widokiem na morze – luksusowe marzenie.

Gosia Golińska, „M/ Morze” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gosia Golińska, „M/ Morze” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Państwowa Galeria Sztuki wybudowana w miejscu dawnego Biura Wystaw Artystycznych znajduje się w Sopocie, przy plaży i molo. Przestrzeń najwyższego piętra – przeznaczonego na działania związane z realizacją M/morze – jest podzielona na dwa poziomy. Z balkonu widać główną część sali. Witryna głównego wejścia stanie się „tablicą informacyjną”.

Kondygnacji zostanie przywrócony pierwotny plan. Zabudowane płytami okna zostaną odsłonięte. Sala odzyska dzienne światło, widok na morze z północy i na nowo powstały Plac Przyjaciół Sopotu z południowej strony. Budynek jest „pojemnikiem” na różne funkcje. Oprócz Galerii znajdują się tu: sklepy, hotel, informacja turystyczna, kawiarnie, restauracje i klub nocny.

Na 2 kondygnacji powstanie wielofunkcyjna przestrzeń do życia z instalacją zawierającą miejsce do pracy, spotkań, wypoczynku, snu i zabawy. Galeria będzie udomowiana. Materiałem do zbudowania wieloelementowej, instalacji będą dobrze znane przedmioty: meble, ubrania, naczynia, zabawki; obiekty z prywatnych przestrzeni Galerii i ulic Trójmiasta. Tu będą miały miejsce spotkania, prezentacje i akcje. W godzinach otwarcia Galeria będzie miał miejsce performance Gościnność z udziałem pracowników i gości.

Spódnice jak zasłony, sukienki jak firany. Jak kamienie. Jak sztandary. Ubrania związane pajęczyną codzienności rozpychają się i układają w stosy. Zasłaniają słońce. Szwy puszczają. Dziury zadają pytania. Potrzebne. Niepotrzebne. Falowanie. Sztorm. Chcę. Nie chcę. Ciężar. Porządek. Chaos. Neutralne. Polityczne. Powód. Potrzeba. Decyzja. Znajdź punkty zwrotne. Odszukaj zbiór. Wskaż swoje miejsce i dotrzyj do celu. Z radością zamieszkam przy samej plaży zaprasza – Gosia Golińska.

Gosia Golińska – artystka związana ze środowiskiem trójmiejskim. W swoich pracach łączy działania o charakterze relacyjnym z refleksją feministyczną. Od 2013 roku prowadzi projekt Sukienka do ziemi, w ramach którego kolekcjonuje sukienki i ich historie, które są jej przekazywane przez kobiety uczestniczące w projekcie. Z własnych, podarowanych, lub znalezionych ubrań często aranżuje instalacje, pochłaniające nie raz nawet całą przestrzeń wystawienniczą. W ten sposób „udomawia” miejsca, do których jest zapraszana, a następnie sama w nich zamieszkuje. W tym specyficznym akcie „zadomowienia w sztuce” zakłada ona także udział widza, którego rola również zostaje przedefiniowana – z bezosobowego odbiorcy staje się on gościem uczestniczącym w wydarzeniu na granicy sfery publicznej i prywatnej.

Tekst: Karolina Plinta

Gosia Golińska. M/morze
Od 20 stycznia do 19 lutego 2017 roku
Otwarcie: 20 stycznia 2017 roku, godz. 19.30
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Dodaj komentarz