• 2017-01-19

Bownik i Witek Orski

20 stycznia w Galerii Arsenał w Białymstoku odbędzie się wernisaż dwóch nowych wystaw: Wyobraź sobie czasy, w których wszystkie rekordy już padły Bownika i Dziury w ziemi Witka Orskiego.

Fot. Bownik, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Bownik, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Wyobraź sobie czasy, w których wszystkie rekordy już padły odwołuje się bezpośrednio do przejawów młodości – swoistego zamknięcia w percepcji dwóch czasów: historycznego i magicznego. Okresu przepełnionego wyzwaniami, eksperymentami, czasu kombinacji przeciwieństw, które stają się powtarzalnymi rekordami młodości. Zdobywane, kolekcjonowane trofea są jedyną rzeczywistością posiadaną i identyfikowaną.

Na wystawie zostaną pokazane prace m.in. z cyklu Koleżanki i koledzy, a także trzy nowe fotografie, powstałe specjalnie na wystawę w Galerii Arsenał w Białymstoku, w których artysta kontynuuje wątek młodości.

Bownik – urodził się w 1977 roku. Jest absolwentem filozofii na lubelskim Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie oraz fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Do najbardziej znanych cykli jego prac należą: Gamers, E-Słodowy, Koleżanki i Koledzy, Disassembly. Jego książka Disassembly, wydana przez wydawnictwo Mundin, otrzymała główną nagrodę w konkursie Fotograficzna Publikacja Roku 2014. Ta sama książka została nominowana do Kassel Photobook Award 2014. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i grupowych. Prace Bownika znajdują się w kolekcjach Museum In Huis Marseille w Amsterdamie, w Fundacji Sztuki Polskiej ING i w kolekcjach prywatnych.

Dziury w ziemi (2014–2016) Witka Orskiego to oszczędne w formie, monumentalne fotografie dołów wykopanych przez artystę w ziemi. Wychodząc od namysłu nad związkami obrazu fotograficznego z abstrakcją, Orski celowo poszerza pole interpretacyjne tych prac, prowokując refleksję nad ekonomią produkcji dzieła sztuki oraz relacjami między obrazowaniem a śmiercią.

Wystawa w Galerii Arsenał w Białymstoku to pierwsza prezentacja tego cyklu w całości (wybrane prace były wcześniej pokazywane m.in. w Kunsthalle Bratislava, Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie i BWA we Wrocławiu).

Witek Orski – urodził się w 1985 roku. Jest artystą wizualnym i teoretykiem fotografii. Prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych Wulgarne oraz Ćwiecenie w galerii Czułość w Warszawie, a także grupowych: w Tokio, Paryżu, Berlinie, Budapeszcie i Bratysławie oraz w Polsce (m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie). Doktorant w Instytucie Filozofii UW oraz na Wydziale Komunikacji Multimedialnej UAP. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Fot. Witek Orski, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Witek Orski, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bownik. Wyobraź sobie czasy, w których wszystkie rekordy już padły
Kuratorka: Agata Chinowska
Witek Orski. Dziury w ziemi
Kuratorka: Sylwia Narewska
Od 20 stycznia do 23 lutego 2017 roku
Wernisaż 20 stycznia 2017 roku, godz. 18.00
Galeria Arsenał w Białymstoku

Dodaj komentarz