Janis Joplin po polsku

20 stycznia w Teatrze Polonia w Warszawie odbędzie się jubileuszowe, setne przedstawienie monodramu muzycznego Moja Matka Janis.

„Moja Matka Janis” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Moja Matka Janis” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Moja matka Janis to monodram muzyczny, którego najważniejszą i najbardziej spektakularną część stanowi 15 piosenek legendarnej Janis Joplin po raz pierwszy przetłumaczonych na polski. Ale rzecz jest nie o Joplin, lecz o współczesnej kobiecie w wieku ok. 35 lat, która na pozór odniosła sukces, ale jej rozliczenie się z dotychczasowym życiem budzi demony: kompleksy wyniesione z domu, nieudane małżeństwo, niezrealizowane marzenia życiowe, dziwne relacje z matką, niespełnioną potrzebę wolności i wyrwania się z różnych ograniczeń, wyniesionych z małego miasteczka. To bardzo osobisty i przejmujący obraz współczesnej kobiety. Co do tego ma Janis Joplin? Okazuje się, że wiele. Jak cień towarzyszy bohaterce w jej życiu aż do momentu, o którym opowiada spektakl.

Premiera monodramu odbyła się 5 grudnia 2005 roku na scenie kameralnej (Nova Scena) stołecznego Teatru Roma i był dotychczas grany ok. 99 razy, zawsze przy pełnej widowni. Atrakcją spektaklu jest 16 piosenek legendy amerykańskiego rocka Janis Joplin po raz pierwszy w historii przetłumaczonych na język polski. Pomysłodawczynią projektu oraz odtwórczynią głównej roli jest Jolanta Litwin-Sarzyńska, na co dzień aktorka Teatru Syrena, wokalistka musicalowa, laureatka Grand Prix na konkursach piosenkarskich w Legnicy, Warszawie i Lublinie. Jolanta Litwin-Sarzyńska za rolę w Mojej mamie Janis otrzymała nagrodę publiczności (jedyna regulaminowa) na I Festiwalu Teatrów Muzycznych w Gdyni.

„Moja Matka Janis” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Moja Matka Janis” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przygotowanie spektaklu zostało sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Sztuki a patronat nad nim objęła Ambasada USA w Polsce.

Moja Matka Janis
Scenariusz: Jolanta Litwin-Sarzyńska, Piotr Sarzyński, Redbad Klijnstra
Reżyseria: Redbad Klijnstra
Wykonawca: Jolanta Litwin-Sarzyńska oraz zespół muzyczny Paweł Serafiński, Sławek Wierzcholski, Wojciech Zalewski, Piotr Szewczenko, Piotr Maślanka
20 stycznia 2017 roku
Teatr Polonia w Warszawie

Dodaj komentarz