• 2017-01-18

Pasja wedeług św. Jacka w Teatrze Powszechnym

24 stycznia w warszawskim Teatrze Powszechnym odbędzie się prapremiera spektaklu o legendzie polskiej opozycji – Jacku Kuroniu.

Małgorzata Sikorska-Miszczuk „Kuroń. Pasja według św. Jacka”, reż. Paweł Łysak (źródło: materiały prasowe teatru)

Małgorzata Sikorska-Miszczuk „Kuroń. Pasja według św. Jacka”, reż. Paweł Łysak (źródło: materiały prasowe teatru)

Jacek Kuroń – dysydent, lewicowy polityk, działacz społeczny, współtwórca polskiej transformacji, ale też postać niesłusznie zapomniana we współczesnej debacie publicznej. Najnowsza sztuka Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk ukazuje wydarzenia z jego życia zatopione – dosłownie i w przenośni – w okrutnym, czasem zabawnym świecie nieistniejącej powieści Pasja według św. Jacka. Fakty, mity i wspomnienia dotyczące tytułowego bohatera zestawione są tu z pytaniem, jak bardzo manipulujemy dziś słowami i sposobem opowiadania o naszej wspólnej (także całkiem niedawnej) historii. Opowieść o Jacku Kuroniu nie rości sobie praw do przedstawienia biografii. Jest raczej próbą zmierzenia się z jego legendą i spuścizną; okazją do postawienia pytań o funkcjonowanie jego ideałów w dzisiejszym życiu społecznym i o cenę, jaką zapłacił, walcząc o ich zachowanie.

Realizatorzy:

Reżyseria: Paweł Łysak
Scenografia: Robert Rumas
Dramaturgia: Paweł Sztarbowski
Kostiumy, reżyseria światła: Agata Skwarczyńska
Muzyka: Stefan Węgłowski
Układ tańca: Izabela Żak
Trener judo: Łukasz Wójcicki
Inspicjentka: Barbara Sadowska

Obsada: Aleksandra Bożek, Ewa Skibińska, Grzegorz Artman, Grzegorz Falkowski, Michał Jarmicki, Oskar Stoczyński, Kazimierz Wysota

Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Kuroń. Pasja według św. Jacka
Prapremiera: 24 stycznia 2017 roku, godz. 19.30
Teatr Powszechny w Warszawie

Dodaj komentarz