• 2017-01-17

Wspólny projekt Piotra Roguckiego i Romy Gąsiorowskiej

Koncert, spektakl i teledysk, spotkanie artystów z różnych dziedzin sztuki, otwarta forma oraz wybuchowa mieszanka temperamentów – to projekt Płyń, stworzony na podstawie tekstu i muzyki J.P. Śliwa Piotra Roguckiego w reżyserii Romy Gąsiorowskiej. Rezultat ich pracy będzie można zobaczyć 26 i 27 lutego w Klubie Stodoła w Warszawie.

„Płyń” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Płyń” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt Płyń jest formą sceniczną z muzyką na żywo, łączy w sobie różne dziedziny sztuki (teatr, muzyka, video-art, kolaż, film i performans). Materiały wideo połączone zostały tu z elementami dramaturgicznymi i treściami znanymi z mediów społecznościowych.

W niecodziennym projekcie spotkali się artyści reprezentujący różne dziedziny sztuki, którzy mają nieograniczoną swobodę wyrazu – wszyscy są jego pełnoprawnymi twórcami. Całość powstała na podstawie tekstu i muzyki z albumu J.P. Śliwa Piotra Roguckiego. Płyń to pierwsza produkcja W-arte! Open Art Space –  artystyczno-edukacyjnego projektu Romy Gąsiorowskiej.

To także otwarty dialog z publicznością nad zmieniającą się rolą artysty we współczesnym świecie, komentujący aktualne tematy poruszane przez media. Główny bohater Jan Paweł Śliwa żyje w przeświadczeniu, że ma dokonać rzeczy wielkich. Bezskutecznie próbuje zaistnieć w świadomości tłumu, szuka swojego powołania i sposobu na wyrażenie siebie poprzez sztukę. Charakter nieudacznika i frustrata doprowadza go do aktu terrorystycznego, który traktuje jako dzieło sztuki. Twórcy Płyń starają się znaleźć odpowiedź na pytanie, co jest ważne w świecie, w którym zanikają ideały, wiara i humanitaryzm.

Chcemy z Piotrem Roguckim obnażyć model autorytarnego artysty, reżysera czy inscenizatora. Zaproponowałam twórcom wolność – artyści, którzy współpracują z nami, wkładają swoje autorskie pomysły. To artystyczna kombinacja, m.in. video-art, gdzie Agata Kulesza sama wyreżyserowała monologi matki czy teledyski autorstwa Michała Bojara, które są wariacją na temat współczesnej kondycji artysty w dobie Internetu. Przeplatamy to trashowymi filmami wideo w rożnych konwencjach właściwych Internetowi. Nazwaliśmy to dzieło koncertem/spektaklem/teledyskiem, ponieważ projekt daleki jest od samej formy koncertowej, natomiast nie jest to także inscenizacja tekstu – podsumowuje Gąsiorowska.

Realizatorzy:

Reżyseria: Roma Gąsiorowska, Pia Partum, Wojtek Urbański
Scenariusz i teksty: Piotr Rogucki
Scenografia: Roma Gąsiorowska, Michał Bojara, Tomasz Sierotko
Kostiumy: Flora Kamusińska, Roma Gąsiorowska, Paulina Ptasznik
Światło: Tomasz Sierotko

Występują: Tomasz Schuchardt, Piotr Rogucki, Matylda Damięcka, Irena Melcer, Agata Kulesza

Piotr Rogucki i Roma Gąsiorowska, Płyń
26 i 27 lutego 2017 roku, godz. 20.30
Klub Stodoła w Warszawie

Dodaj komentarz