• 2017-01-17

Nowy film Jana Hřebejka

Nowy film jednego z najwybitniejszych twórców czeskiego kina, Jana Hřebejka. Nagrodzony na festiwalu w Karlowych Warach 2016 film to komediodramat z dziejów prowincjonalnej szkoły w Czechosłowacji początku lat 80.

„Nauczycielka”, reż. Jan Hřebejk (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Nauczycielka”, reż. Jan Hřebejk (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Nauczycielka to przejmujące, choć niepozbawione humoru studium czeskiej mentalności z czasów komunizmu. W filmie główą rolę gra fenomenalna Zuzana Mauréry.

Przybycie nowej nauczycielki do podmiejskiej szkoły w Bratysławie roku 1983 wywraca do góry nogami życie lokalnej społeczności. Mária Drazdechová od początku zdaje się manipulować uczniami i ich rodzicami. Po próbie samobójczej jednego z uczniów dyrektor placówki zamierza oddelegować kłopotliwą nauczycielkę. W tym celu jednak rodzice muszą podpisać petycję. Problem w tym, że Drazdechová ma daleko idące koneksje w Partii Komunistycznej. Czy prowincjusze będą w stanie zawalczyć o to, w co wierzą?

Jan Hřebejk – urodził się w 1967 roku. Studiował scenopisarstwo w praskiej szkole filmowej, gdzie poznał scenarzystę Petra Jarchovský’ego, z którym od tamtej pory współpracuje przy niemal każdym filmie. Już dwa lata po studiach duet osiągnął sukces kasowy i artystyczny w kraju za sprawą musicalu Bigbeatowe lato (1993). Światowy rozgłos zapewnił im nominowany do Oscara komediodramat wojenny Musimy sobie pomagać (2000). Przez trzy dekady Hřebejk nieprzerwanie spełnia się w kinie, telewizji i na deskach teatru, gdzie wyreżyserował swoje wersje takich klasyków, jak m.in. Niebezpieczne związki, Amadeusz. Dziesięciokrotnie nominowany do Czeskiego Lwa, trzy razy odbierał statuetkę. Za film Piękność w opałach (2006) uhonorowany w Denver nagrodą im. Krzysztofa Kieślowskiego.

Nauczycielka, reż. Jan Hřebejk
Dystrybutor: Aurora Films
W kinach od 10 lutego 2017 roku

Dodaj komentarz