Ostatni moment, by posłuchać ocalonych

11 stycznia wydawnictwo Znak Horyzont opublikowało książkę, w której zamieszczono pięć relacji więźniów oświęcimskiego obozu, pt. Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach.

Aleksandra Wójcik, Maciej Zdziarski, „Dobranoc, Auschwitz” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Aleksandra Wójcik, Maciej Zdziarski, „Dobranoc, Auschwitz” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Autorzy książki, Aleksandra Wójcik i Maciej Zdziarski, przez kilka lat spotykali się z pacjentami krakowskiej przychodni dla byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Zebrane przez nich historie złożyły się w fascynującą opowieść o ludziach, którzy przeżyli nie tylko uwięzienie w Auschwitz, ale także 70 kolejnych lat, podczas których konfrontowali się z obozowym doświadczeniem i próbowali jednocześnie budować szczęśliwe, wolne od traumy życie.

  • Józef Paczyński, rocznik 1920. Więzień numer 121 – z pierwszego transportu, fryzjer komendanta Rudolfa Hössa. Na pytanie, czemu nie poderżnął mu gardła, będzie musiał odpowiadać przez całe życie.
  • Marceli Godlewski, 1921, AK-owiec, egzekutor Kedywu. Po wielu miesiącach przesłuchań trafia do obozu, skąd ucieka przy pierwszej okazji.
  • Lidia Maksymowicz, najmłodsza. Uwięziona jako trzyletnia dziewczynka. Wystraszone dziecko ukrywające się pod pryczą przed wzrokiem doktora Mengele.
  • Karol Tendera, więzień numer 100 430. Zakażony tyfusem w ramach eksperymentu medycznego. Nigdy nie pogodzi się z tym, że można bezkarnie mówić o „polskich obozach zagłady”.
  • Stefan Lipniak, 1924. Czterdzieści cztery miesiące za drutami. Cała młodość. Niewiele o tym mówi, bo życie to nie tylko obóz.

23 stycznia o godz. 18.00 w Audytorium Maximum UJ przy ul Krupniczej 33 odbędzie się spotkanie z Lidią Maksymowicz, jedną z bohaterek książki.

Aleksandra Wójcik, Maciej Zdzierski, Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach
Premiera: 11 stycznia 2017 roku
Wydawnictwo Znak Horyzont

Dodaj komentarz