Arka Roberta Koniecznego zdobyła tytuł najlepszego domu na świecie!

Co roku magazyn Wallpaper nagradza projektantów, realizacje, miejsca i produkty, które według międzynarodowego jury są najlepsze na świecie. W tym roku Arka zaprojektowana przez Roberta Koniecznego zdobyła tytuł najlepszego nowego domu prywatnego.

Arka, proj. Robert Konieczny, fot. Olo Studio (źródło: materiały prasowe KWK Promes)

Arka, proj. Robert Konieczny, fot. Olo Studio (źródło: materiały prasowe KWK Promes)

W skład jury weszły uznane osobistości z dziedziny sztuki i kultury: Ronan i Erwan Bouroullec, Laetitia Casta, Tom Sachs, Ramdane Touhami, Amanda Levete. Do finału wytypowali oni 62 obiekty. Zostały one podzielone na 11 kategorii, do których należą m.in. najlepszy nowy budynek publiczny, najlepsze miasto, najlepszy nowy dom prywatny, projektant roku. Tym razem wśród nominowanych znalazły się takie pracownie jak OMA, Herzog & de Meuron, Snohetta, Zaha Hadid Architects czy MVRDV.

Arka Koniecznego zwyciężyła z czterema pozostałymi domami zakwalifikowanymi do ścisłego finału: Sun Path House w Stanach Zjednoczonych (Studio Christian Wassmann), Michaelis House w Wielkiej Brytanii (Alex Michaelis), Gotland underground house w Szwecji (Skälsö Arkitekter), D House w Japonii (Ron Arad i Issho).

Najlepszym miastem 2016 roku została Lizbona. Jury doceniło je za program rewitalizacji, który rozciąga się od centrum po nabrzeże Baixa. Wśród nominowanych w tym roku miast znalazły się także San Francisco z Muzeum Sztuki Współczesnej SFMOMA zaprojektowanym przez norweską pracownię Snøhetta, Shenzhen w Chinach uznane za międzynarodową potęgę elektroniki użytkowej, Wiedeń typowany na kolejną stolicę, która będzie przyciągać inwestorów w nieruchomości z całego świata, a także Waszyngton z nową ikoną miasta zaprojektowaną przez Davida Adjaye – National Museum of African American History and Culture.

W kategorii najlepszy obiekt publiczny zwyciężyła Naoshima Hall w Japonii zaprojektowana przez Hiroshi Sambuichi. Wśród nominowanych znalazły się takie znakomite obiekty jak: Fondaco dei Tedeschi w Wenecji – OMA wraz z Jamie Fobert Architects, Harbin Opera Housew Chinach – MAD Architects, Muzeum Sztuki Współczesnej SFMoMA w San Francisco – Snøhetta czy Switch House w Londynie – Herzog & de Meuron.

To kolejna nagroda przyznana dla studia KWK Promes. Zdobyli także tytuł World Building of the Year 2016 dla Muzeum Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Kilka miesięcy wcześniej ten sam projekt zdobył pierwszą nagrodę uzyskując tytuł Najlepszej Przestrzeni Publicznej Europy w konkursie European Prize for Urban Public Space. Dokładnie 10 lat temu pracownia Roberta Koniecznego otrzymała również tytuł dla najlepszego domu świata – House of the Year 2016 przyznany przez portal World Architecture News dla Domu Atrialnego.

Design Awards 2017, najlepszy nowy dom prywatny
Arka, proj. Robert Konieczny
KWK Promes

Dodaj komentarz